Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślązacy docierają na Jasną Górę. Idą w niewielkich grupach, zwykle po kilkadziesiąt osób

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Od pierwszy letnich dni przybywają na Jasną Górę piesze pielgrzymki z różnych regionów Śląska. Idą w niewielkich grupach, zwykle po kilkadziesiąt osób. Zaczynają ze swoich rodzimych parafii, z księdzem wikarym lub proboszczem. W grupach nie brakuje rodzin z dziećmi, starszych, a także młodzieży.

Pielgrzymi ze Śląska na Jasnej Górze

W lipcu i na początku sierpnia do Maryi Jasnogórskiej wyruszają przede wszystkim grupy pątnicze ze Śląska. Idą w niewielkich grupach, zwykle po kilkadziesiąt osób. Zaczynają ze swoich rodzimych parafii, z księdzem wikarym lub proboszczem. W grupach nie brakuje rodzin z dziećmi, starszych, a także młodzieży. Wędrują zwykle szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, do pokonania mają trasy liczące od około 60 do 150 km. Niosą w sercach różne intencje – prośby, dziękczynienia, przebłagania – które chcą u celu wędrówki z wiarą oddać Matce Bożej Jasnogórskiej.

Jak podkreślają kapłani, piesze pielgrzymowanie jest zawsze mocno wpisane w program duszpasterski. W ostatnich dniach do Częstochowy przybyli między innymi wierni z Rudy Śląskiej Kochłowic, z Żernicy, czy Miasteczka Śląskiego.

Grupy śląskie często pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem. Tak np. pielgrzymowali wierni z parafii św. Marii Magdaleny z Lubomi oraz z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.

Śląskie pielgrzymowanie ma bogatą tradycję

- Pielgrzymowanie Ślązaków na Jasną Górę ma długą tradycję. Już Jan Długosz (polski historyk, kronikarz, duchowny zm. w 1460r.) i Grzegorz z Sambora (łaciński poeta renesansowy zm. 1573 r.) pisali o pielgrzymach ze Śląska. Zaborcy, okupanci, komuniści zakazywali tej formy kultu lub uporczywie przeszkadzali, jednak z każdym stuleciem liczba pątników rosła - przypomina Mirosława Szymusik z biura prasowego Jasnej Góry.

Obecność górnośląskich pielgrzymek na Jasnej Górze jest udokumentowana stosunkowo bogato.

- Na Śląsku w pierwszych latach XX w. nastąpiło wyraźne ożywienie ruchu narodowego w wyniku działalności Wojciecha Korfantego i innych polskich działaczy. Jednym z elementów wchodzących w skład przeobrażeń politycznych i narodowych były pielgrzymki do miejsc o szczególnym znaczeniu dla polskiej sprawy. Wiele z przybywających w lecie pielgrzymek pieszych z Górnego Śląska, swoje początki wywodzi właśnie z okresu zmagań o przynależność Ślązaków - podsumowuje Mirosława Szymusik.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto