18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Janusz Strzelczyk, Bartłomiej Romanek
Na szacie na ikonie Czarnej Madonny (w części oznaczonej białym kółkiem na fotografii z lewej strony i powiększonej obok), fragment rozbitego 10 kwietnia samolotu.
Na szacie na ikonie Czarnej Madonny (w części oznaczonej białym kółkiem na fotografii z lewej strony i powiększonej obok), fragment rozbitego 10 kwietnia samolotu. fot. Waldemar Deska.
Jutro odbędą się uroczystości setnej rocznicy ponownej koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Uświetni je koncert Piotra Rubika na błoniach jasnogórskch. Na tę okoliczność cudowny obraz został ozdobiony nową szatą, w której umieszczono fragmenty prezydenckiego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- Korony z obrazu Czarnej Madonny skradziono w paź-dzierniku 1909 r. Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 roku - kreśli tło historyczne o. Jan Golonka, kustosz klasztoru jasnogórskiego.

Nowa suknia i korony, którymi zostanie jutro przyozdobiony obraz, są dziełem Mariusza Drapikowskiego, gdańskiego bursztynnika. Jest ze złota, srebra, brylantów, bursztynu i meteorytów. Artysta podkreśla, że do użycia meteorytów zainspirował go twórca kopii ikony jasnogórskiej Mariusz Grądman, który z fizykiem jądrowym Zbigniewem Tymińskim udostępnił mu część swoich kolekcji.

O nowej sukience zrobiło się głośno, gdy autor zapowiedział, że umieści w niej fragment prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Chodzi o kawałek metalu pokryty białą farbą i przebity śrubką. Podarowali go ojcom paulinom z Jasnej Góry mieszkańcy Smoleńska.

Poświęcenia nowych koron i sukni Czarnej Madonny o godz. 11.30 dokona prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. O 19.15 z jasnogórskiego szczytu popłynie "Cantobiografia Jana Pawła II - Santo Subito" Piotra Rubika z librettem Jacka Cygana.

- To będzie wspaniałe przeżycie duchowe wystąpić na jasnogórskim szczycie - mówi nam Piotr Rubik, który będzie dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. Wystąpią także Wrocławski Chór Akademicki, Chór La Musica Corale z Częstochowy oraz szóstka wokalistów, Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Ewa Prus, Michał Gasz i Grzegorz Wilk. Podczas Apelu Jasnogórskiego zostanie wykonany specjalnie napisany na tę uroczystość utwór "Koron korona" Rubika do słów Cygana.

Jacek Cygan, autor tekstu oratorium i utworu "Koron Korona"
Propozycję napisania słów do utworu "Koron korona" otrzymałem od ojca przeora. Spotkałem się z nim na Jasnej Górze przed Wielkanocą. W czerwcu utwór został ukończony. Starałem się zaznaczyć w nim ważne fakty dla Jasnej Góry, w refrenie jest odniesienie do trzech papieży. Przypominam, że w 1717 roku ukoronowano obraz koronami ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI, a w 1910 roku, po ich kradzieży, korony ofiarował Pius X. Dodając, że obecne korony poświęcił Benedykt XVI, mamy frazę: "O, Clemens, o Pia, o Benedicta" czyli "O, Łaskawa, o Miłościwa, o Błogosławiona".
Not. OSZ


Piotr Rubik, kompozytor oratorium "Santo Subito"
Jasna Góra ma szczególne miejsce w sercu każdego Polaka, bo stanowi ona bardzo ważny fragment historii naszego kraju. Jestem bardzo wdzięczny ojcowi przeorowi za to, że pokazał mi w klasztorze miejsca, które są niedostępne dla wszystkich. Jestem bardzo szczęśliwy, że spotkał mnie zaszczyt skomponowania utworu z okazji setnej rocznicy rekoronacji Matki Boskiej Częstochowskiej. W sobotę spełni się też jedno z moich marzeń. Pisałem utwór "Ave Maria Jasnogórska" z myślą, że kiedyś będę mógł go zaprezentować podczas koncertu na jasnogórskich błoniach.
Not. BR


Starałem się zaznaczyć ważne fakty dla Jasnej Góry

Mówi Jacek Cygan, autor tekstu do utworu "Koron Korona"
Propozycję napisania słów otrzymałem od ojca przeora. Spotkałem się z nim na Jasnej Górze przed Wielkanocą. W czerwcu utwór został ukończony. Starałem się zaznaczyć w nim ważne fakty dla Jasnej Góry, w refrenie jest odniesienie do trzech papieży. W 1717 r. ukoronowano obraz koronami ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI, a w 1910, po ich skradzeniu, korony ofiarował Pius X. Dodając, że obecne korony poświęcił Benedykt XVI, mamy frazę: "O, Clemens, o Pia, o Benedicta" czyli "O, Łaskawa, o Miłościwa, o Błogosławiona".
Not. OSZ


Mówi Piotr Rubik, kompozytor oratorium "Santo Subito"
Jasna Góra ma szczególne znaczenie dla każdego Polaka, bo to bardzo ważne miejsce w naszej historii. Jestem wdzięczny przeorowi za to, że pokazał mi w klasztorze miejsca, które nie są dostępne dla wszystkich. Bardzo się cieszę, że to właśnie mnie przypadł zaszczyt skomponowania utworu z okazji setnej rocznicy rekoronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W sobotę spełni się także moje marzenie. Pisząc utwór
Not. BR

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto