MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rating Częstochowy na przyzwoitym poziomie

Bartłomiej Romanek
Rating Częstochowy. Fitch Ratings ponownie potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Miasta Częstochowy dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB”. Zdaniem oceniających perspektywa naszych ratingów jest stabilna. Miasto utrzymuje bezpieczny, umiarkowany poziom zadłużenia.

Rating Częstochowy na przyzwoitym poziomie

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla ciągle zadowalające wyniki operacyjne, mniejsze zapotrzebowanie na nowy dług w porównaniu z innymi miastami, korzystną strukturę zadłużenia oraz wysoką płynność – czytamy w komunikacie agencji Fitch.

Fitch oczekuje, że nadwyżka operacyjna miasta w latach 2014-2016 wyniesie około 8% dochodów operacyjnych (75-80 mln zł), tj. będzie na poziomie osiąganym w przeszłości i powinna około 2 razy przewyższać koszty obsługi zadłużenia. Zdaniem Fitch, będzie to wynikało z kontynuacji polityki władz miasta mającej na celu utrzymywanie wzrostu wydatków operacyjnych poniżej wzrostu dochodów.

Agencja prognozuje, że w wyniku inwestycji ogólne zadłużenie Częstochowy powinno pozostać na umiarkowanym poziomie 50% rocznych dochodów bieżących. W 2013 r. wyniosło 437 mln zł, czyli 49% dochodów bieżących miasta; w 2016 r., w wyniku prowadzonych przez miasto inwestycji – wg prognozy Fitch – może ono wzrosnąć do ok. 470 mln zł.
Ma to związane z faktem, że kończenie inwestycji pochodzących ze środków unijnych z ostatnio zakończonego programu Unii Europejskiej, może od roku 2015 nałożyć się z rozpoczęciem nowych inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.
Wskaźnik spłaty długu ma wynosić około 7 lat, czyli znacznie poniżej średniej zapadalności długu szacowanej na 14 lat. Większość zadłużenia została zaciągnięta w Europejskim Banku Inwestycyjnym, którego stosunkowo niski koszt finansowania, dłuższy okres spłaty oraz równomierne rozłożenie rat obniża presję na budżet miasta.

Fitch podkreśla, ze podobnie do sytuacji wielu samorządów w Polsce, budżet Częstochowy jest pod presją wydatków operacyjnych. Spowodowane jest to przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków głównie w sektorach oświaty i pomocy społecznej.

W ostatnim okresie Fitch – oprócz Częstochowy - potwierdził m.in. ratingi dwóch polskich miast wojewódzkich dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej: Kielce mają ocenę nieco niższą (BBB-), a Rzeszów – taką samą jak Częstochowa (BBB).

Można dodać, że zadłużenie Miasta Częstochowy jako procent dochodów rocznych ogółem (dochody bieżące + majątkowe) na koniec 2013 roku wyniosło – w ostatnim zestawieniu „Wspólnoty” - niespełna 45%, co dało naszemu miastu 18. pozycję wśród miast na prawach powiatu. W roku 2008 ten sam wskaźnik plasował miasto w pierwszej trójce najbardziej zadłużonych miast – powiatów grodzkich.
Obecnie Częstochowa ma więc niższe zadłużenie niż 17 miast na prawach powiatu (bardziej zadłużone są m.in. Płock i Gdynia) oraz 13 miast wojewódzkich (w tym Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa i Gdańsk).
Przyjęcie ostrożnej polityki w zakresie zadłużania powoduje na przestrzeni ostatnich lat poprawę pozycji Miasta w tym rankingu. Średni wskaźnik zadłużenia do dochodów ogółem powiatów grodzkich łącznie z miastami wojewódzkimi wynosi powyżej 50%, a zatem jesteśmy poniżej tej średniej. W stosunkowo krótkim czasie Częstochowa - z jednego z liderów najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu - znalazła się w grupie miast o umiarkowanym stopniu zadłużenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto