Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie samochodu do zimy. Częstochowska policja podpowiada, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mimo że zima nam chwilowo odpuściła, to z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Miejmy nadzieję, że jej ponowne nadejście nikogo nie zaskoczy i każdy zdąży się do niej solidnie przygotować. Obowiązkowym "wyposażeniem" pieszych w tym czasie powinny być ciepłe czapki, rękawiczki i przede wszystkim elementy odblaskowe, a kierowcy powinni zadbać o odpowiedni stan techniczny swoich pojazdów. Korzystając z uroków zimy nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Częstochowska policja podpowiada, jak zadbać o nasz samochód, zanim ruszymy w drogę. A podróżować w okresie przedświątecznym i świątecznym z pewnością będziemy zdecydowanie więcej.

Jak przygotować samochód do zimy?

Większość z nas z utęsknieniem czeka na prawdziwą, śnieżną zimę. Jej przedsmak mogliśmy poczuć kilka dni temu. Ta najmroźniejsza pora roku z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami białego puchu, czy też nie, musimy pamiętać, że zimą warunki na drodze bywają zmienne i należy się do nich przygotować.

- Przede wszystkim przed podróżą należy odśnieżyć swój pojazd - mówi sierż. szt. Marcin Knysak z częstochowskiej policji. - Nie chodzi wyłącznie o szyby. Zależy nam na tym, aby kierujący skupili się na śniegu, który zalega na karoserii pojazdu. Stanowi on zagrożenie dla kierowców jadących za danym pojazdem - przyznaje.

Często na drogach można znaleźć miłośników wojskowości, którzy potrafią kierować samochodem niczym czołgiem - patrząc na jezdnię przez mały lufcik na szybie. A przecież, jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie.

- Jest to zjawisko widoczne na naszych drogach. Jednak to znacznie ogranicza pole widzenia, a to powinno być przecież, jak najlepsze. Jeśli chodzi o sankcje karne za tego typu wykroczenia, to taryfikator przewiduje grzywnę do trzech tysięcy złotych - wyjaśnia sierż. szt. Marcin Knysak.

Przyczyny wypadków stale się powtarzają

Śnieg na drodze, to też wzmożona ilość kolizji czy też wypadków, których przyczyny od lat są niezmienne.

- Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niedostosowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego, a także nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, bądź przejścia. I to ostatnie wiąże się właśnie z nieodpowiednim polem widzenia. Jeśli mamy słabo odśnieżoną szybę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może dojść do zdarzenia drogowego - podsumowuje.

Użytkownicy pojazdów muszą również pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu (warto mieć w pojeździe zapasowe żarówki), zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.

Pamiętajmy też o odpowiednim poziomie płynów - do spryskiwaczy i do chłodnicy. Sprawdźmy również poziom oleju, a także stan naszego akumulatora. Stary i nienaładowany może odmówić posłuszeństwa, kiedy temperatury spadną poniżej zera. Zwróćmy też uwagę na stan piór wycieraczek.

Odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu przed zimą, połączone z rozsądną jazdą, to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto