Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Rady Europy w Częstochowie. Jak powinno wyglądać to miejsce? Przygotowano dwie koncepcje (VIDEO)

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Pracownia TiM Architekci na zlecenie włodarzy Częstochowy przygotowała dwie koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy. Jedna zakłada całkowitą rewolucję, a druga mocną modernizację, ale z zachowaniem niektórych istniejących już elementów, między innymi obecnej pergoli. Która zostanie ostatecznie zrealizowana? To zależy również od mieszkańców. Miasto poprosiło ich bowiem o pomoc i wyrażenie swojej opinii.

Dwie koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy w Częstochowie

Miasto zaprezentowało dwie wstępne koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy. Jest to związane z dużym projektem, który ma zamiar realizować z wykorzystaniem środków unijnych.

- Mamy nadzieję, że fundusze europejskie zaczną do nas płynąć i poszerzą nasze możliwości. Przygotowujemy się do tego momentu - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. - Aby złożyć wniosek o dofinansowanie, musimy mieć program funkcjonalno-użytkowy. Podpisaliśmy więc umowę z firmą TiM Architekci i poprosiliśmy o stworzenie projektów - wyjaśnia.

I tak oto powstały dwie koncepcje projektowe na zagospodarowanie Placu Rady Europy.

- Plac Rady Europy powinien stanowić wizytówkę miasta - zauważa Tomasz Borowiecki z Team Architekci, które przygotowało koncepcje projektowe. - Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania. Pierwsza wersja to kompletna rewolucja. Jest ona mocno geometryczna, oparta na siatce kwadratów z elementami małej architektury i nowym oświetleniem. Wprowadziliśmy też wodę. Odwołaniem do nazwy, czyli Rady Europy, jest wprowadzenie zieleni, w przypadku której będzie dominował kolor... niebieski. Z kolei druga wersja to zachowanie dotychczasowej pergoli i wprowadzenie swobodnej kompozycji zieleni. Głównym elementem będzie fontanna i przestrzenna ławka w kształcie symbolu Rady Europy, czyli litery E. Do tego 12 podświetleń fontanny, jako 12 gwiazdek Unii Europejskiej - tłumaczy Tomasz Borowiecki.

Miasto prosi o pomoc mieszkańców

Która koncepcja może zostać zrealizowana? Miasto decyzji nie podjęło i prosi o pomoc mieszkańców.

- Chcemy, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, jak ma wyglądać ta reprezentacyjna część naszego miasta. Z jednej strony jest to centrum przesiadkowe. Część - od strony ulicy Piłsudskiego już została przebudowana. Chcemy teraz odmienić część od alei Wolności. Z drugiej strony jest to reprezentacyjna część naszego miasta, która nosi nazwę Plac Rady Europy. Stąd nasze oczekiwania, aby ta przestrzeń była funkcjonalna, dedykowana Radzie Europy, i zarazem przyjazna dla mieszkańców. Być może mieszkańcy przyzwyczaili się do konstrukcji, która już tam jest i chcieliby ją zachować, a może chcą czegoś zupełnie nowego. Dlatego też pytamy ich o zdanie - wyjaśnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Mieszkańcy, którzy chcą wyrazić swoje zdanie, powinni wysłać emaila na adres [email protected] W emailu należy napisać, która z wersji jest lepsza i dlaczego.

- Bazując na opiniach mieszkańców, będziemy chcieli dokończyć prace z firmą TiM Architekci i dopracować tę koncepcję, która będzie miała większą przychylność mieszkańców. Być może dzięki temu uda się stworzyć kultowe miejsce na mapie Częstochowy - podsumowuje prezydent.

Wartość całego projektu - i nie chodzi tu tylko o zagospodarowanie Placu Rady Europy, ale również o dwa centra przesiadkowe - będzie wynosić 45 milionów złotych. 38 milionów miałoby stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Plac Rady Europy w Częstochowie. Jak powinno wyglądać to mie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto