Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Pamięci Narodowej w Częstochowie przechodzi metamorfozę. Trwa jego „odbetonowywanie", zobaczcie jak się zmienia!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Znany wszystkim częstochowianom, Plac Pamięci Narodowej, był do tej pory niemal cały wyłożony płytami granitowymi, które, szczególnie zimą, przysparzały wielu z nas problemy. Właśnie rozpoczęła się jego metamorfoza. Co się zmieni?

Plac Pamięci Narodowej w Częstochowie przechodzi metamorfozę

Nad projektem przebudowy Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie pracowali prof. Jacek Budyn, autor znajdującego się na placu pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny oraz Tomasz Borowiecki.

- W latach 80., kiedy ja i profesor Wincenty Kućma dostaliśmy propozycję stworzenia pomnika, chcieliśmy, by „wyrastał” on niejako z samego placu, tworząc pewną klamrę, zwieńczenie dla całości. Wiązało się to z podnoszeniem różnicy poziomu aż do samego cokołu - mówił prezentując projekt prof. Budyn.

Nowa wizja placu zakładała wprowadzenie więcej zieleni i zniwelowanie skutków panującej tu do tej pory betonozy, by miejsce to stało się bardziej przyjazne dla spacerujących po Śródmieściu mieszkańców.

Trwa jego „odbetonowywanie"

Jedną z istotnych zmian będzie stworzenie promenady wysokich drzew wzdłuż ulicy Śląskiej. Chodzi o platany klonolistne, które w momencie ich posadzenia będą miały średnicę 20-25 cm i wysokość od 4 do 4,5 metra.

Wykonawca jest właśnie w trakcie intensywnych prac. Zerwana została część granitowych płyt, tworzone są miejsca na nasadzenia, przywożone są już pierwsze rośliny, a także wytyczono już nowe alejki na terenie sąsiadującym z pomnikiem. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, a pogoda nie spłata nam figla, do końca listopada Plac Pamięci Narodowej stanie się miejscem, które powinno cieszyć się popularnością wśród częstochowian. A ci już zauważają zmiany, choć niektóre budzą w nich niepokój. - Od strony ulicy Nowowiejskiego był do tej pory duży pas trawy, teraz część tej trawy została usunięta. Mam nadzieję, że to nie jest tak, że w jednym miejscu wycinamy, a w drugim sadzimy. Poczekam i ocenię, jak wszystkie prace zostaną zakończone.

Mieszkańcy miasta chcą więcej zieleni

Remont Placu Pamięci Narodowej jest prowadzony w ramach projektu „CzęstoZielona”, który jest częścią programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.

- Cel ważny w obliczu zmian klimatycznych, będący też elementem miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z umową efekt prac powinien być widoczny już w tym roku, choć oczywiście „zielony” efekt będzie w pełni dostrzegalny w przyszłym sezonie - zapowiadają władze miasta.

Zakres robót przewidziany umową obejmuje m.in.: niwelację terenu, uporządkowanie terenu, przycięcie drzew i krzewów, wykonanie nawierzchni z tłucznia i kostki brukowej, korektę układu ścieżek, demontaż wskazanych w dokumentacji nawierzchni granitowych, przeniesienie masztu flagowego, wykonanie oświetlenia terenu oraz iluminacji zieleni, demontaż istniejących elementów małej architektury (ławek i koszy na śmieci), montaż nowych elementów małej architektury (ławek, koszy, stojaków rowerowych), wyrównanie i oczyszczenie przylegającego terenu, odtworzenie trawników, nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej, roczną pielęgnację zieleni od odbioru inwestycji oraz inwentaryzację powykonawczą.

Historia budowy Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny

Budowę Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny z Placu Pamięci Narodowej zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku.

Plac Pamięci Narodowej w Częstochowie przechodzi metamorfozę...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto