Pielgrzym to też klient. Stare targowisko. Pod Jasną Górą kupcy handlujący do tej pory pamiątkami na 130 straganach przy ulicy św. Barbary twierdzą, że to coraz mnie opłacalny biznes. Klienci już nie szturmują targowiska.
- Plajtujemy, mamy od złotówki do 19 złotych dziennego utargu. Z tego nie da się przeżyć - narzekają właściciele kramów spod Jasnej Góry.
Anna Walc, związana rodzinnie z handlem przy ul. św. Barbary wylicza koszty: 900 zł miesięcznie na ubezpieczenia, 500 zł za dzierżawę miejsca.
Tymczasem handel idzie tylko kilka miesięcy w roku - od połowy maja do końca września, a przy sprzyjającej pogodzie, jak teraz do połowy października. Reszta roku to martwy okres, a i tak klientów z roku na rok ubywa.
- Kiedyś handlowało się przed wejściem do klasztoru, potem tam, gdzie jest parking przy ul. 7 Kamienic - wspomina jedna z handlarek, związana z tym biznesem od pokoleń.
Teren przed sanktuarium jest wlasnością klasztoru i trzeba mieć zazwolenie paulinów, aby móc tam handlować.
Pielgrzym to też klient. Stare targoiwisko. Pokątnych handlarzy przegania Straż Miejska
O pielgrzyma trzeba walczyć. Teraz pielgrzymi, którzy nie przybywają na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach, przywożeni są do sanktuarium autokarami na parkingi przy Domu Pielgrzyma i przy 7 Kamienic. I idą prosto na Jasną Górę.
A tam sprzedawane są pamiątki i dewocjonalia w klasztornych halach Claromontana, a także w samym sanktuarium, w auli Jana Pawła II i w sieni, przy wejściu do bazyliki.
Dla wielu pielgrzymów taka pamiątka ma większą wartość, bo została kupiona w klasztorze i na miejscu można ją poświęcić. Chociaż ulica św. Barbary kojarzy się z t argowiskiem, na którym można kupić dewocjonalia i pamiątki z Częstochowy, to kiedyś było to miejsce gdzie handlowano także dziełami mi sztuki.
- Przy ulicy św. Barbary mieszkali znani artyści: Józef Mączyński, z malarskiej rodziny, bardzo dobry malarz realista - pejzażysta i portrecista - mówi Władysław Ratusiński, artysta malarz, w wydziale kultury Urzędu Miasta zajmujący się sprawami estetyki miasta. - Również przy ul. św. Barbary tworzył Zygmunt Zalejski. Człowiek skromny i cichy - w moim odczuciu jeden z najciekawszych malarzy częstochowskich. W budynku plebanii - klasztoru mieszkał Stanisław Pos-pieszalski, architekt i plastyk, ojciec licznej i znakomitej artystycznej, muzycznej rodziny.
Pielgrzym to także klient. Stare targowisko. Ulica św. Barbary to tradycyjny szlak przemierzany przez pielgrzymów jako uzupełnienie pielgrzymki na Jasną Górę, prowadzi do źródełka, miejsca, gdzie według podania paulini obmyli Cudowny Obraz, porzucony przez rabusiów w 1430 r.
Wznosi się tu kościół św. Barbary i św. Andrzeja, wybudowany w latach 1637-1642.
Przed kościołem nie tak dawno jeszcze odbywały się małe targi, z konnymi wozami pełnymi warzyw i owoców.
Kamieniczki i parterowe domki, charakterystyczne dla miejsca i decydujące o jego uroku, wykruszają się coraz bardziej.
Malownicze podwórka przygnębiają widokiem opuszczonych, zrujnowanych oficyn.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii