Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki podjasnogórskie nocą. Zjawiskowe zdjęcia Marka Tęczy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Parki podjasnogórskie nocą. Zjawiskowe zdjęcia Marka Tęczy
Parki podjasnogórskie nocą. Zjawiskowe zdjęcia Marka Tęczy Marek Tęcza
Częstochowa nie ma wielu parków, ale ten pod Jasną Górą, a tak naprawdę dwa stanowią zielone płuca centrum miasta. Szczególnie pięknie prezentują się nocą. Zobaczcie sami!

Parki podjasnogórskie mają powierzchnię 11,6 ha. W ich skład wchodzą Park im. 3 Maja i Park im. Staszica.

Założenie parkowe usytuowane jest w zachodniej części miasta u podnóża stoku wzgórza na którego szczycie znajduje się klasztor Paulinów – Jasna Góra. Obecny kształt parki otrzymały w związku z Wystawą Przemysłowo-Rolniczą, gdy ich kształt nadał Franciszek Szanior w 1908 r.

Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg dzielących parki na kwadraty.

W Parku im. Staszica znajduje się kilka obiektów pozostałych po wystawie : altana z 1909r., Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Górnictwa Rud, Zagroda włościańska, akwen wodny o pow. 1600 m2. W późniejszym okresie znalazły się pomniki: St.Staszica, K.Pułaskiego i rzeźba parkowa dziewczyny.

Podstawa drzewostanu liczącego około 1300 drzew są drzewa liściaste reprezentowane przez 92 gatunki, wśród nich przewagę stanowią 100-150 letnie okazy. Przeważają drzewa pochodzenia rodzimego (głównie klon pospolity, a wśród drzew pochodzenia obcego znajdujemy: jesiona pensylwańskiego, świerki kłujące i syberyjskie, dąb czerwony, cyprysiki, jałowce chińskie.

Park 3 Maja nie ma tak bogatego wyposażenia, z urządzeń parkowych posiada korty tenisowe, plac zabaw oraz centralnie usytuowany pomnik St.Moniuszki z 1958r. dłuta St. Policińskiego. Rośnie tu około 1600 drzew często w wieku powyżej 130 lat.

Występują tu dęby czerwone, jesiony, lipy krymskie, modrzewie, kasztanowce, świerki kłujące, jesiony. Wydzielony z parku teren - Grób Nieznanego Żołnierza połączony jest funkcjonalnie z Aleją Sienkiewicza. Płyta pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza z 1921 r. zmodernizowana została w 1998 r.

Wykonana w latach 1992-1994 dokumentacja rewaloryzacji parków przez mgr inż. arch. A. Chmiela z Zarządu Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodniczych w Warszawie zmierza do odtworzenia historycznego układu parków z otwarciem wnętrz parkowych i usunięciem przypadkowych nasadzeń oraz samosiewów zacierających ten układ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto