Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opieka stomatologiczna w Częstochowie. Niepełnosprawni nie będą mogli skorzystać z leczenia finansowanego przez NFZ?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
arc
Czarne chmury zawisły nad osobami niepełnosprawnymi z Częstochowy. Pojawiła się wizja mówiąca o tym, że wkrótce mogą pozostać bez opieki stomatologicznej finansowanej przez NFZ. Kontrakt jedynej w mieście przychodni, która leczyła zęby pod narkozą, wygasa. Wszystko jednak wskazuje na to, że uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Częstochowscy radni przyjęli jednogłośnie stanowisko w tej sprawie.

Częstochowscy radni - co się rzadko zdarza - przyjęli jednomyślnie stanowisko, w którym zwracają się z apelem do Ministra Zdrowia o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami.

Do częstochowskiego samorządu dotarły bowiem informacje mówiące o tym, że od 1 maja w naszym mieście nie będzie możliwości skorzystania ze świadczeń stomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami, finansowanych przez NFZ. Kontrakt jedynej w mieście przychodni, która leczyła zęby pod narkozą, wygasa.

- Nasze duże zaniepokojenie budzi fakt, że przychodnia, która dotychczas udzielała świadczeń zdrowotnych, nie przystąpiła do konkursu organizowanego przez NFZ z powodu obniżenia stawki kontraktu w stosunku do roku 2022 r. Doskonale wiemy, że prowadzenie tego typu działalności wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednio wyposażonych gabinetów i zatrudnieniem wysokospecjalistycznej kadry, co generuje znaczne koszty, stąd też wycena tych świadczeń powinna być na zdecydowanie wyższym poziomie - podkreślali w swoim stanowisku radni.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami zwrócili się o pomoc do Komisji Zdrowie i Pomocy Społecznej Rady Miasta Częstochowy. Ponoszenie wysokich kosztów związanych z prywatnym leczeniem zębów dla wielu byłoby barierą nie do pokonania.

- Opieka stomatologiczna, w przypadku osób z niepełnosprawnościami, jest ważnym elementem dbania o ich dobrostan, ale niesie specyficzne wyzwania oraz znaczące utrudnienia we wdrażaniu niezbędnej profilaktyki. Zabiegi stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami są trudne z uwagi na ograniczone możliwości porozumiewania się z pacjentami, co wynika z obiektywnego braku pełnej współpracy i komunikacji z pacjentem, z uwagi na ogólny stan jego zdrowia - zauważyli miejscy radni.

W swoim stanowisku zaapelowali o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia opieki stomatologicznej dla wskazanej powyżej grupy pacjentów. Już podczas sesji pokazało się światełko w tunelu - obowiązujący dotychczas kontrakt z częstochowską przychodnią został przedłużony do końca maja. Poza tym rozpisano nowy konkurs na realizację świadczeń opieki stomatologicznej dla niepełnosprawnych z korzystniejszymi stawkami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto