Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zostanie przeniesiony do Zambii. Kopia ikony, która symbolizowała doświadczenia Polaków w nowym miejscu

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Matka Boża Wygnańców Tułaczy to obraz, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Gdy w 1939 roku Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich łupem padł między innymi obraz Maryi znajdujący się na ścianie Domu Ludowego.
Matka Boża Wygnańców Tułaczy to obraz, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Gdy w 1939 roku Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich łupem padł między innymi obraz Maryi znajdujący się na ścianie Domu Ludowego. Biuro Prasowe Jasnej Góry
13 sierpnia kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej została przekazana bp. Patricowi Chisanga z Zambii. - Moi współbracia dużo mówili o znaczeniu Wizerunku Jasnogórskiej Maryi dla Kościoła i świata – przypomina bp Chisanga. Jak się okazuje, przed laty obraz był już w Afryce.

Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej trafi do Zambii

Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, Matka Boża Wygnańców Tułaczy to obraz, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Gdy w 1939 roku Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich łupem padł między innymi obraz Maryi znajdujący się na ścianie Domu Ludowego.

- Sam wizerunek został podarty, a jego ramy sołdaci postanowili wykorzystać do portretu Stalina. Jeden z gospodarzy, świadek wydarzeń, zebrał zbezczeszczone szczątki obrazu i przechowywał je jak świętą relikwię. Kiedy w 1940 r. cała wieś została wywieziona do tajgi, także obraz przemierzał bezkresne syberyjskie przestrzenie – Jasna Góra przybliża historię obrazu.

Wojenna tułaczka zesłała ludzi i obraz, wraz z armią gen. Andersa, najpierw do Teheranu, a później do osady Bwana M’Kubwa. W 2009 r. obraz przekazano z Zambii na Jasną Górę, a teraz ikona powróci do Afryki, tym razem jako dar złożony przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej we wrześniu 2021 r.

- Przybywam na zaproszenie pań z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Cudowną Ikonę miałem odebrać dwa lata temu podczas beatyfikacji Prymasa Polski, niestety nie mogłem tutaj przyjechać. Jestem pod ogromnym wrażaniem miłości jaką naród polski obdarza Matkę Bożą. Widzę teraz strumienie pielgrzymów przybywających na Jasną Górę przed Jej oblicze – komentuje bp Chisanga.

Obraz trafi do diecezji Mansa w Zambii. Bp Patric Chisanga podkreśla wagę stojącego przed nim zadania.

- Należy opowiadać o dokonanych cudach za przyczyną Maryi w Polsce, aby zrozumieć siłę Matki Bożej płynącą poprzez Ikonę – podkreśla biskup.

Biskup w ramach dziękczynienia za powrót obrazu do Zambii wszedł symbolicznie z Praską Pielgrzymką Rodzin i uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto