Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła haftowana replika obrazu Jana Matejki na Jasnej Górze - to prawdziwe arcydzieło sztuki

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Ogromną, składającą się z kilkudziesięciu ręcznie haftowanych elementów replikę obrazu Jana Matejki możemy od kilku dni oglądać na Jasnej Górze. Dzieło robi ogromne wrażenie. Do stworzenia repliki użyto 178 kilometrów nici. Prace, w ramach których powstało 9,5 miliona krzyżyków, trwały 70 tysięcy godziny! Uczestniczyło w nich 78. wolontariuszy, z czego 53. brało bezpośredni udział w haftowaniu.

Haft przedstawia dzieło Jana Matejki "Jan Sobieski pod Wiedniem (Zwycięstwo pod Wiedniem)". Pomysłodawczynią wykonania repliki akurat tego obrazu była Maria Serafińska-Domańska, jedyna żyjąca krewna Matejki. Dzieło na Jasnej Górze możemy oglądać dzięki współpracy z Fundacją Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie.

- Dzieło imponujące - przyznaje ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Cieszymy się, że można je oglądać właśnie na Jasnej Górze. Oryginał znajduje się przecież w Muzeach Watykańskich. Jest to więc pewne połączenie Watykanu i Jasnej Góry - dodaje.

Dzieło robi ogromne wrażenie - zostało wykonane w skali 1:1. Tak jak oryginał, który znajduje się w Muzeach Watykańskich, ma wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości.

Proces powstawania był niezwykle czasochłonny. Samo przetworzenie dobrego jakościowo zdjęcia na diagramy do haftowania zajęło 12 miesięcy. Kolejnym etapem było haftowanie. To z kolei zajęło dwa lata.

Do stworzenia repliki użyto 178 kilometrów nici. Prace, w ramach których powstało 9,5 miliona krzyżyków, trwały 70 tysięcy godziny! Uczestniczyło w nich 78. wolontariuszy, z czego 53. brało bezpośredni udział w haftowaniu. W ten sposób powstało 50 ręcznie haftowanych elementów. Na każdej części z tyłu wyhaftowane jest imię i nazwisko autora tego elementu

Jak powiedział Adam Panek, prezes Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, wystawę obejrzało do tej pory 1,5 mln osób na terenie naszego kraju. Wreszcie replika dotarła na Jasną Górę.

- Cieszymy się również z tego powodu, że przecież po Bitwie Wiedeńskiej król Jan III Sobieski zostawił pamiątki na Jasnej Górze. W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę "Wiktorii Wiedeńskiej". To więc niesamowity czas, niesamowite dzieło i miejsce również niesamowite - dodaje ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Haftowaną replikę można oglądać do końca sierpnia w bastionie świętej Barbary.

- Pielgrzymi bardzo chętnie zaglądają do tego miejsca. To wielkie dzieło jest dodatkową wisienką na torcie - podsumowuje ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto