Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite produkcje filmowe z Jasnej Góry! Te filmy powstały w Czxęstochowie. Czy słyszeliście o nich wcześniej?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ciekawostki Częstochowa. Jasna Góra - jako najbardziej rozpoznawalne miejscem w Częstochowie - kilkukrotnie pojawiała się na wielkich kinowych ekranach, jako tło filmowe. Jakie produkcje tam powstały? Sprawdźcie!

"Potop" na Jasnej Górze

Nasze zestawienie musimy zacząć się od klasyki. To właśnie na Jasnej Górze powstawało ikoniczne dzieło Jerzego Hoffman - „Potop". Wydarzeniem żyło całe miasto.

Filmowa wersja siedemnastowiecznej Obrony Częstochowy wymagała zaangażowania setek statystów. Szukano ich oczywiście przede wszystkim wśród mieszkańców. Chętnych nie brakowało - zgłaszali się uczniowie, a także dorośli na co dzień wykonujący różne zawody. Ostatecznie w całym filmie zaangażowano kilka tysięcy statystów i 400 aktorów.

Zgodę na realizowanie zdjęć w jasnogórskim klasztorze reżyser Jerzy Hoffman dostał pod koniec 1970 roku. Prace rozpoczęły się jednak dopiero rok później. Pierwszy klaps na częstochowskim planie padł na początku grudnia 1971 roku. Trwały one do 1973 roku.

Ci, którym nie udało się załapać do roli statystów i tak przychodzili pod Jasną Górę, żeby z bliska i na własne oczy zobaczyć plan filmowy. Ludzie zwalniali się też z pracy, żeby móc choć na chwilę się tam pojawić. Uczniowie i studenci „urywali" się ze szkół i z uczelni. Była to bowiem niebywała okazja dla mieszkańców Częstochowy, aby przyjrzeć się z bliska pracy filmowców i ekipy technicznej. Niektórzy szli tam z nieskrywaną nadzieją, że uda im się spotkać Daniela Olbrychskiego czy inne gwiazdy. W obsadzie znaleźli się również między innymi Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz.

Na realizację filmu przeznaczono budżet w wysokości 100 milionów ówczesnych złotych. W tym czasie było to największe przedsięwzięcie produkcyjne w historii polskiej kinematografii.

"Pod Twoją obronę" na Jasnej Górze

Klasztor jasnogórski był również tłem dla jednego z najbardziej kasowych polskich filmów okresu międzywojennego "Pod Twoją obronę" (1933 r.) Józefa Lejtesa. Bohaterami są Jan Polaski, oficer sił lotniczych, oraz jego ukochana Maryla. Polaski jest nie tylko pilotem, ale i konstruktorem pracującym nad wynalazkiem z dziedziny aeronautyki, którym interesują się obce wywiady.

Podczas mityngu lotniczego jego samolot ulega wypadkowi, a on sam cudem uchodzi z życiem. Jest jednak załamany, gdyż wyniku wypadku traci władzę w nogach. Maryla radzi mu, by nie tracił nadziei, i zabiera go na pielgrzymkę na Jasną Górę, w czasie której zostaje uzdrowiony.

"Popiełuszko. Wolność jest w nas" na Jasnej Górze

Z kolei sceny kręcone z udziałem kilkutysięcznego tłumu pielgrzymów, zgromadzonego na jasnogórskim placu zobaczymy w produkcji "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego. To historia życia księdza Jerzego Popiełuszki, który angażuje się we wsparcie związku zawodowego "Solidarność".

"Klecha" na Jasnej Górze

Jedną z nowszych produkcji z częstochowskim sanktuarium w tle jest "Klecha" Jacka Gwizdały. Jest to historia księdza Romana Kotlarza, w głównej roli Mirosław Baka, duszpasterza z Radomia, który w czerwcu 1976 r. pomagał protestującym robotnikom. Był z tego powodu represjonowany i w sierpniu 1976 r. zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. W Częstochowie kręcone były sceny pielgrzymek.

"Prorok" na Jasnej Górze

W filmie "Prorok" w reżyserii Michała Kondrata również znajdziemy migawki z Jasnej Góry. To historia Prymasa Tysiąclecia, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu.

Film miał ukazać nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r. I właśnie sceny milenijne z maja 1966 kręcone są na Jasnej Górze.

Filmy dokumentalne na Jasnej Górze

W klasztorze kręcono też filmy dokumentalne, takie jak "Tajemnice Jasnej Góry", serial składający się z pięciu 25-minutowych odcinków. W postać przewodnika po sanktuarium wciela się Radosław Pazura.

Niemieccy filmowcy, we współpracy z polską firmą producencką, kręcili też sceny do niemieckiego filmu "Polska Wielkanoc". To obraz o rodzinie niemiecko-polskiej, z udziałem Grażyny Szapołowskiej. W sanktuarium nagrano kilkanaście scen z udziałem statystów z Częstochowy.

Z kolei w 2008 r. nakręcono na Jasnej Górze dwie produkcje. Pierwszym był telewizyjny "Złodziej w sutannie" z Arturem Żmijewskim, o wyniesieniu z sanktuarium kopii obrazu Matki Boskiej na peregrynację po Polsce, w tysiąclecie chrztu Polski. Władze PRL-u nie chciały dopuścić do pielgrzymki ikony.

W drugim filmie wziął udział Daniel Olbrychski. Był to paradokument o obronie Jasnej Góry, realizowany dla kanału TV Discovery Historia. Olbrychski wrócił do sanktuarium jako aktor po 37 latach. Wcześniej grał bowiem ze wspomnianym już wcześniej "Potopie".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto