Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na parkomaty w Częstochowie przyjdzie jeszcze poczekać. Miasto nie ma pieniędzy na ich montaż

Janusz Strzelczyk, Bartłomiej Romanek
W III alei NMP są testowane od pół roku dwa parkomaty
W III alei NMP są testowane od pół roku dwa parkomaty Janusz Strzelczyk
Zdaniem Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, nowe, testowane od kilku miesięcy w Częstochowie parkomaty sprawują się bardzo dobrze. Problem w tym, że po zakończeniu testów w maju zostaną zdemontowane. Częstochowa nie ma pieniędzy na montaż takich urządzeń. Koszt jednego to 17-20 tysięcy zł, a potrzebnych jest ich 120-150, co daje w sumie kwotę 3 milionów złotych. Problem wydawałby się mało istotny, gdyby nie fakt, że kart parkingowych, podobnie jak biletów, nie można bez problemów kupić w 250-tysięcznym mieście.

Od listopada w płatnej strefie parkowania, w III alei Najświętszej Maryi Panny, testowane są dwa parkomaty. Urządzenia miały być sprawdzane przez 4-5 miesięcy, ale czas testów przedłużono. Test wypadł bardzo dobrze i wiadomo, że parkomaty powinny zastąpić karty parkingowe. Karty są sprzedawane tylko w kioskach "Ruchu" i na poczcie. A kiosków i placówek poczty jest w rejonie płatnej strefy parkowania niewiele.

- Dostrzegamy ograniczenia dystrybucji kart parkingowych. To dla nas poważny problem, bo wpływy z kart parkingowych mogłyby być większe. Parkomaty to świetne rozwiązanie, bo testowane przez nas urządzenia spisują się bardzo dobrze. Do stworzenia sieci parkomatów potrzebujemy 3 milionów zł, ale nie ma na to środków w tegorocznym budżecie - mówi Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora MZDiT.

Dlatego trwa poszukiwanie sposobu rozwiązania tego problemu. Jednym z proponowanych rozwiązań jest podpisanie umowy z prywatną firmą, która postawiłaby parkomaty. - To jedno z rozwiązań, ale nie wiem, czy jest ono optymalne, bo wtedy musielibyśmy dzielić się z tą firmą zyskami - mówi Sosnowski. W Częstochowie można płacić za parkowanie także SMS-em, ale ta forma płatności nie cieszy się popularnością.


O bilety w mieście też jest trudno
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zainstalowało tylko dwa biletomaty: przy Politechnice Częstochowskiej i w Centrum Handlowym M-1. Trzecie urządzenie pojawi się w najbliższym czasie, ale to i tak kropla w morzu potrzeb.

Biletów autobusowych często w kioskach brakuje, bo prywatni sprzedawcy ich nie kupują ze względu niewielką marżę.

Wielkie problemy z kupnem biletów dotknęły częstochowian w tym miesiącu. Po podwyżce ich ceny, w wielu kioskach - także tych należących do wielkich sieci - nie można było ich kupić jeszcze w ubiegłym tygodniu.

Dlatego konieczny jest montaż kolejnych automatów biletowych, które uzupełniłyby sieć punktów sprzedaży biletów i kart elektronicznych prowadzonych przez MPK.

Częstochowskie przedsiębiorstwo obiecuje, że w najbliższym czasie udostępni pasażerom nową formę sprzedaży biletów - poprzez wysłanie SMS-a.


MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto