Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Jasnej Górze rozpoczęto obchody Święta Niepodległości. Wieża sanktuarium już od piątku w biało-czerwonych barwach

OPRAC.: Redakcja
Jasna Góra cieszyła się niepodległością Polski już kilka dni przed jej oficjalnym ogłoszeniem, dlatego i obchody z tej okazji rozpoczęły się tutaj chwilę wcześniej.
Jasna Góra cieszyła się niepodległością Polski już kilka dni przed jej oficjalnym ogłoszeniem, dlatego i obchody z tej okazji rozpoczęły się tutaj chwilę wcześniej. Marek Tęcza
Wieża jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie już od piątku 4 listopada oświetlona jest w biało-czerwonych barwach. To właśnie tego dnia, 104 lata temu, do Jasnej Góry wkroczyli polscy żołnierze i odebrali komendę nad miejscem od Austriaków. Jasna Góra cieszyła się niepodległością Polski już kilka dni przed jej oficjalnym ogłoszeniem, dlatego i obchody z tej okazji rozpoczęły się tutaj chwilę wcześniej.

W przyszły piątek w całej Polsce obchodzone będzie Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na Jasnej Górze w Częstochowie obchody rozpoczęły się już wczoraj, bo 4 listopada 1918 roku na rozkaz generała Tadeusza Rozwadowskiego to właśnie do jasnogórskiego sanktuarium weszli polscy żołnierze pod dowództwem podporucznika Artura Wiśniewskiego i przejęli komendę nad nim od Austriaków. W bramach sanktuarium witał żołnierzy przeor klasztoru paulinów Piotr Markiewicz. Oznacza to, że Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju przed 104 laty cieszyła się z powrotu Polski na mapę świata.

- Po opuszczeniu klasztoru przez wojska austriackie mogło wrócić w miarę normalne życie, przede wszystkim wznowiony został ruch pielgrzymkowy - mówi Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytut Maryjnego.

Na Jasnej Górze szybko pojawiła się biało-czerwona flaga, zaś w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo w intencji wolnej Polski. To właśnie w tej kaplicy każdego dnia odprawiania jest msza święta w intencji ojczyzny. O wydarzeniach z 1918 roku przypomina tablica w Kaplicy Pamięci Narodu, poświęcona Arturowi Wiśniewskiemu - dowódcy oddziału, który przejął komendę nad Jasną Górą z rąk austriackich, ale też licznie zgromadzone na Jasnej Górze pamiątki narodowe.

To właśnie z tego powodu, że Jasna Góra cieszyła się niepodległością już od 4 listopada 1918 roku, wczoraj wieża sanktuarium podświetlona jest na biało-czerwono i tak będzie do 11 listopada. W Narodowe Święto

- W Narodowe Święto Niepodległości w Kaplicy Matki Bożej w samo południe odśpiewany zostanie hymn Polski, bo sanktuarium zwyczajowo dołączy do akcji „Niepodległa do Hymnu” - przekazuje biuro prasowe Jasnej Góry.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto