Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja antysmogowa w Częstochowie

UMC
"Smog - samorząd wobec zagrożeń pochodzących z niskiej emisji" to tytuł konferencji, która odbyła się 5 kwietnia w Urzędzie Miasta Częstochowy.

W czasie konferencji zostały zaprezentowane możliwości działania na rzecz ochrony powietrza oraz ich uwarunkowania wynikające z przepisów prawa - w tym uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Jej założenia przedstawił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk.

Przedstawiony w maju ubiegłego roku raport Światowej Organizacji Zdrowia przedstawia dramatyczną sytuację jakości powietrza w miastach, szczególnie w Polsce. Atutem gmin naszego subregionu - jako potencjalnych miejsc rekreacji, wypoczynku, a nawet podnoszenia kondycji zdrowotnej - powinno być zdrowe powietrze.

Poszczególne prelekcje były poświęcone nie tylko aktualnej sytuacji regionu i wyzwaniom dla samorządów wynikających z zagrożeń nadmiernej niskiej emisji, ale też prawnym i finansowym możliwościom rozwiązania tej trudnej sytuacji.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk otwierając konferencję mówił o antysmogowych działaniach miasta: wdrożeniu „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji”, polegającego m.in. na zmianie systemów grzewczych w budynkach użyteczności publicznej oraz ich termomodernizacji, dotacjach ekologicznych dla mieszkańców; inwestycjach w transport niskoemisyjny, upłynnienie ruchu, drogi rowerowe, modernizację oświetlenia ulicznego; o programie "Zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej miasta Częstochowy” oraz zdobyciu „białego certyfikatu” - świadectwa efektywności energetycznej.

Później prof. dr hab. med. Wojciech Hanke - konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, kierownik Zakładu Epidemiologii Środowiskowej w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi mówił o ostrych i przewlekłych skutkach zdrowotnych ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, a Mariusz Ślęzański - z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Częstochowie przedstawił stan jakości powietrza na terenie Częstochowy i subregionu północnego województwa śląskiego.

O tym jak walczyć z niską emisją w praktyce radzili przedstawiciele Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Politechniki Częstochowskiej, a problematykę zarządzania jakością powietrza w mieście podjęły firmy ATMOTERM S.A. i ATMOTERM-EKOURBIS Sp. z o.o. (współorganizatorzy konferencji, obok Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy). Zagadnienia edukacja ekologicznej były tematem wystąpienia dra Cezarego Gębickiego z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W konferencji uczestniczył także przedstawiciel powołanego niedawno do życia Częstochowskiego Alarmu Smogowego – lokalnego oddziału Polskiego Alarmu Smogowego – ruchu obywatelskiego wspierającego walkę ze smogiem, informującego o zagrożeniach, lobbującego na rzecz zmian w prawie, które umożliwiłyby stopniową poprawę jakości powietrza w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto