Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komandor męczennik

(wp)
Tablicę odsłania fundator, prof. Alfred Michał Peszke z USA. ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
Tablicę odsłania fundator, prof. Alfred Michał Peszke z USA. ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
Tablicę poświęconą pamięci zmarłego tragicznie pierwszego kapelana polskiej Marynarki Wojennej odsłonięto wczoraj na Jasnej Górze. Mszy św. w jego intencji przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, gen.

Tablicę poświęconą pamięci zmarłego tragicznie pierwszego kapelana polskiej Marynarki Wojennej odsłonięto wczoraj na Jasnej Górze. Mszy św. w jego intencji przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź.

Wmurowana w ścianę jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu tablica z brązu przedstawia wizerunek orła III Rzeczypospolitej i order Virtuti Militari. Napis upamiętnia czyny błogosławionego ks. kmdr. ppor. Władysława Migonia.

W roku 1919 był on kapelanem tworzącego się polskiego duszpasterstwa wojskowego. 10 lutego 1920 roku uczestniczył w akcie zaślubin Polski z Bałtykiem. W sierpniu tego roku walczył z bolszewikami pod Ostrołęką. Został ranny pod Makowem Mazowieckim. W roku 1921 odznaczono go Krzyżem Walecznych. Z rąk Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego otrzymał order Virtuti Militari. Od 1924 roku pełnił obowiązki starszego kapelana dowództwa floty i portu wojennego w Gdyni. Na Oksywiu zbudował piękny kościół wojskowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

19 września 1939 roku wraz z innymi obrońcami Oksywia dostał się do niewoli. Jako kapelan mógł jej uniknąć, pozostał jednak z żołnierzami. Przebywał w kilku niemieckich obozach. Zginął w Dachau z chorób i wycieńczenia 15 października 1942 roku. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie ks. Władysław Migoń został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II jako jeden ze 108 męczenników lat 1939-1945.

Odsłonięcia tablicy dokonał jej fundator, mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych chrześniak ks. Migonia, prof. Alfred Bartłomiej Peszke. Jego rodzice, oficer lotnictwa ppłk Alfred Bartłomiej Peszke i Eugenia Peszke byli przyjaciółmi ks. Migonia. Obecnie spoczywają na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto