Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna rocznica powstania styczniowego w Częstochowie. Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach powstańców

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Minęło 160. lat od wybuchu Powstania Styczniowego. By upamiętnić to wydarzenie na powstańczych mogiłach 22 stycznia w Częstochowie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się od wizyty na cmentarzu św. Rocha, gdzie przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalą znicze na mogiłach powstańców z 1863 roku. Następnie uczestniczki i uczestnicy rocznicowej uroczystości udali się na cmentarz ewangelicko-augsburski oraz cmentarz Kule.

W wydarzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot. Towarzyszyła im asysta Straży Miejskiej.

W upamiętnieniu Powstania wzięły udział również delegacje: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie oraz młodzieży z klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół im. Wisławy Szymborskiej ZDZ.

Warto wspomnieć, że na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie spoczywa 9 powstańców, ewangelicko- augsburskim - 1, natomiast na Kulach jest ich pochowanych 14. Na tym ostatnim znajduje się również grób bohatera powstania – porucznika Józefa Hunkiewicza, zmarłego w 1933 roku w wieku 104 lat.

W czasie Powstania Styczniowego Częstochowa była częścią ówczesnego województwa kaliskiego, a cały jej rejon – aż dwóch województw: kaliskiego i krakowskiego. Walki toczyły się wokół miasta. W samej Częstochowie powstańcy zabezpieczali dostawy broni i żywności, a ranni byli opatrywani w szpitalu miejskim im. Najświętszej Maryi Panny. W Herbach niedaleko Częstochowy działał kluczowy kanał przerzutu broni dla powstańców.
Po zakończeniu powstania władze rosyjskie konfiskowały majątki szlacheckie, nakładały wysokie kontrybucje, zintensyfikowały rusyfikację. W Częstochowie – w miejscu, gdzie dziś jest pl. Bohaterów Getta – wieszano jeńców polskich wziętych do niewoli m.in. w bitwie pod Kruszyną. Za udział w powstaniu władze zaborcze skazały na śmierć łącznie ok. 700 osób, a na zesłanie – nie mniej niż 38 tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto