Kolarskie kryterium

(su)
W wyścigu elity nasi kolarze nie odegrali większej roli. Foto: KRZYSZTOF SULIGA
W niedzielę Aleje Najświętszej Maryi Panny okupowali kolarze uczestniczący w kryterium ulicznym o Wielką Nagrodę Częstochowy. Startowali zawodnicy z wszystkich kategorii wiekowych.

W niedzielę Aleje Najświętszej Maryi Panny okupowali kolarze uczestniczący w kryterium ulicznym o Wielką Nagrodę Częstochowy. Startowali zawodnicy z wszystkich kategorii wiekowych. Kolarze z naszego regionu zajęli wysokie pozycje. Jedynie w elicie nie mieli wiele do powiedzenia.
Elita miała do pokonania aż 40 okrążeń z nawrotami przy linii tramwajowej i na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Na 10 rund przed końcem na czoło wysunęło się dwóch kolarzy - Piotr Zaradny (Mikomax) i Paweł Szaniawski (Legia Bazyliszek). Linię mety jako pierwszy przekroczył Zaradny i on też zdobył Puchar Prezydenta Częstochowy. Drugie miejsce zajął Krzysztof Jeżowski (Mikomax), a trzecie Szaniawski.

Do generalnej klasyfikacji liczyły się punkty zdobywane na finiszu każdej rundy. Zwycięzca co piątego okrążenia zdobywał 5 punktów, drugi z kolarzy - 3, a trzeci - 2. Na pozostałych rundach najszybciej finiszujący otrzymywał 2 punkty. Kolejne punkty zdobyć można było za ukończenie kryterium na pierwszym miejscu.
W juniorach bezkonkurencyjny był Michał Śmigielski (GK Gliwice), który zgromadził aż 22 pkt. W 29-osobowej stawce znakomicie spisał się Krzysztof Barczyk (Semex Kolejarz Częstochowa), który z 8 punktami zajął drugą pozycję. Trzeci był Paweł Trzaska (Olimpia Kęty). Na piątej pozycji sklasyfikowany został Karol Olejniczak (Semex - 6 pkt.), na 7. Michał Pilarski (Jura VIV Alfa Częstochowa), na 8. Damian Psonka (Marcar Błękitni Koziegłowy - 1), na 14. ex aequo z ośmioma innymi zawodnikami Bartosz Borzęcki (Marcar).

- Nie specjalizuję się w kryteriach. Nie lubię w nich jeździć. To było bardzo ciężkie. Przy podjeździe w kierunku Jasnej Góry silnie wiało - mówi K. Barczyk.
Wśród juniorów młodszych nie dał szans rywalom Adrian Krystkowiak (KKS Gostyń) zdobywając 20 pkt. Za nim sklasyfikowani zostali Edward Alickun (UKS Czernicy - 7 pkt.) i Tomasz Machnicki (Ziemia Opolska - 6). Najwyżej z naszego regionu był Jakub Urbański (Jura). Zajął 11. miejsce. Na 12. pozycji znalazło się trzech zawodników Scouta Częstochowa: Łukasz Korzeniewski, Michał Nabiałek i Marcin Bartolewski, a także Łukasz Lula (Jura) i Sebastian Masłowski (Witkowice).
W kategorii młodzik triumfował Kamil Markowski (Scout Częstochowa), który podobnie jak Patryk Ratajczyk (UKS 18 Mysłowice) zgromadził 12 pkt. Trzeci był Mariusz Grabas (MLKS Wieluń). Na szóstej pozycji uplasował się Emil Pydziński (Jura), a na 13. Łukasz Pruciak (Jura).

Wśród kobiet w kat. open zwyciężyła Iwona Honkisz (Olimpia) wyprzedzając dwie zawodniczki z naszego regionu - Paulinę Mszycę i Justynę Kunę (obie ULKS Witkowice). Szósta lokata przypadła Ninie Halbiniak (Jura), ósma - Agnieszcze Zbierańskiej (Jura), a dziewiąta - Ewie Kunie (Witkowice).

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?