Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra - zobacz, które miejsca klasztoru najchętniej odwiedzają turyści. Zdjęciowy przewodnik

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów
Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów Piotr Ciastek
Jasna Góra w Częstochowie to perła architektoniczna i stolica duchowa Polski. Niestety, nie każdy w dowolnym momencie ma czas, żeby ją odwiedzić. Dlatego zrobiliśmy zdjęciowy spacer po klasztorze na Jasnej Górze, żeby każdy mógł zobaczyć, jak wygląda to miejsce od środka.

Spis treści

Jasna Góra to miejsce pełne kontrastów — gromadzą się tu ludzie różnych narodowości, jedni przychodzą tu w dresach, a inni w garniturach, na ścianach obok różańców i kul, które pozostawić mieli cudownie ozdrowieni, znajdują się piękne barokowe freski, a wszystko dookoła ocieka złotem. Wielka bazylika przytłacza swoim bogactwem, a tuż obok w o wiele mniejszej kaplicy znajduje się najważniejszy obiekt kultu w Polsce — obraz Czarnej Madonny.

Klasztor to nie tylko ojcowie paulini, ale i osoby, które pilnują porządku, kucharze, którzy w wielkiej kuchni pichcą potrawy na klasztorne stoły, to dostawcy z okolicznych firm, ogrodnicy, zakonnice — cały łańcuszek ludzi, który przewija się tutaj codziennie przez 365 dni w roku. Oprócz nich oczywiście przebywa tu mnóstwo wiernych, którzy szukają duchowej otuchy i tak wszystko od setek lat...

Historia klasztoru na Jasnej Górze

Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier, w 1382 roku, do Częstochowy paulinów, którzy „przynieśli” ze sobą nazwę macierzystego klasztoru — św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. Wkrótce potem do klasztornego kościoła, zbudowanego na wapiennym wzgórzu, przekazał książę odnalezioną na Rusi ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy obraz namalował sam św. Łukasz, badacze zaś twierdzą, że pochodzi on z drugiej połowy pierwszego tysiąclecia i jest dziełem malarza bizantyńskiego. Już w XV wieku Jasna Góra stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym, jednak prawdziwy rozkwit pobożności maryjnej nastąpił w wieku XVII. W Częstochowie modlili się papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu oraz przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.

Podczas naszego spaceru zwiedziliśmy jasnogórskie wały, kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej i bazylikę. Zajrzeliśmy też do sali, w której prezentowana jest Golgota autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Zapraszamy do oglądania naszej galerii zdjęć.

Jasna Góra — serce ruchu pielgrzymkowego

Jasną Górę w Częstochowie odwiedza rocznie (nie licząc czasu pandemii) nawet 4,4 miliona pielgrzymów. Zachowane do dziś budowle zespołu klasztornego zaczęły powstawać już w XV wieku. Gotyckie jest m.in. prezbiterium jasnogórskiej bazyliki. W XVII stuleciu klasztor ufortyfikowano według najnowocześniejszych ówczesnych wzorców i przebudowano całość w stylu barokowym. Z tego okresu pochodzi większa część bazyliki i kaplicy Cudownego Obrazu, kaplica św. Antoniego, wieża, refektarz czy sala zwana Rycerską. XVIII-wieczny wystrój posiada m.in. biblioteka, w której zgromadzono około 15 tysięcy inkunabułów, rękopisów i starodruków. Ważnym obiektem powstałym w XX wieku jest Kaplica Pamięci Narodu, pełniąca funkcję mauzoleum. Cenne wota błagalne i dziękczynne gromadzone są w Skarbcu Jasnogórskim, który mieści się nad zakrystią. Warte odwiedzenia jest także otwarte w 1982 roku Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Postacie o. Augustyna Kordeckiego, Prymasa Tysiąclecia — kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II uhonorowano na Jasnej Górze okazałymi pomnikami.

Niestety wciąż nieczynna dla odwiedzających jest jasnogórska wieża. Została zamknięta z powodu pandemii i do tej pory nie ma możliwości wejścia na górę, by podziwiać rozciągające się stamtąd wspaniałe widoki na Częstochowę.

Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów

Jasna Góra - zobacz, które miejsca klasztoru najchętniej odw...

Zabytki i miejsca warte odwiedzenia na Jasnej Górze

Co warto zobaczyć na Jasnej Górze?

 • Cudowny obraz i Kaplica cudownego obrazu
 • Dekoracja malarska Kaplicy z XVII w.
 • Bazylika jasnogórska
 • Refektarz jasnogórski
 • Sala rycerska
 • Malowidła refektarza
 • Wieża Jasnej Góry
 • Kopie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
 • Wały jasnogórskie
 • Arsenał
 • Wota w Arsenale
 • Skarbiec
 • Wieczernik
 • „Golgota Jasnogórska” J. Dudy Gracza
 • Droga krzyżowa na wałach jasnogórskich

Jasna Góra w Częstochowie — jak dojechać, mapa

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto