Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grób Jezusa na Jasnej Górze. W tegoroczną budowę zaangażowało się wiele osób z różnych rejonów naszego kraju

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ogromny krzyż z czerwoną stułą, wrota stodoły, olbrzymie drzewa oliwne, tysiące kwiatów i napis „Jezu ufam Tobie” - to główne elementy wystroju Grobu Bożego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w Kaplicy Matki Bożej.

Monstrancja z Chrystusem, który pozostał z nami pod postacią chleba, umieszczona jest na wysokiej drewnianej kolumnie - pniu. Dekorację w tym roku przygotowali przede wszystkim br. Dawid Respondek i br. Paweł Bryzek.

Ważną częścią Bożego Grobu są wrota do stodoły. Stanowią one tło, co, jak przyznaje pomysłodawca br. Dawid, może być zaskakujące, jednak chodzi o głęboką metaforę związaną z ich budową.

- Stodoła to budynek w gospodarstwie rolnym przeznaczony do przechowywania zebranego zboża, w nim też wykonywało się omłoty. Do wnętrza prowadziły wrota, otwierane w czasie wjazdu wozu ze snopami. Na co dzień do stodoły wchodziło się przez małe drzwi, które znajdowały się w wielkich wrotach. W jasnogórskim Grobie Pańskim ciało Chrystusa złożone jest właśnie w tych małych drzwiach, na granicy dwóch światów: jasnego, codziennego, pełnego życia i ciemnej czeluści wnętrza - wyjaśnia paulin.

Przy grobie widzimy też dwa potężne drzewa oliwne. Z kolei obok czeluści grobu znajdują się trzy stągwie. To nawiązanie do Wesela w Kanie, pierwszego cudu Chrystusa przemiany wody w wino, zapowiadające cud Eucharystii i przemianę wina w krew Chrystusa, a także symbol ustanowienia Nowego Przymierza jako „czasu nowego wina”, które rozsadza stare bukłaki (Mk 2, 22). To zapowiedź nowej, prawdziwej i pełnej radości, miłości, które przyniesie Jezus Zmartwychwstały.

Dekorację Grobu Bożego dopełniają tulipany w pastelowych kolorach, które niosą ze sobą skojarzenia wiosny, odradzającego się życia.

W tegoroczną budowę Grobu Pańskiego zaangażowanych było wiele osób z różnych rejonów naszego kraju.

- Polska żyje tym grobem, który jest na Jasnej Górze - podkreśla br. Dawid i dziękuje ofiarodawcom oraz wszystkim zaangażowanym w jego budowę.

Wrota od stodoły przyjechały z Mykanowa, pień dla monstrancji pochodzi z gminy Borowno, kwiaty z Podlasia. Drzewa oliwne zostały udostępnione przez firmę Palmgarden specjalizującą się w imporcie roślin egzotycznych.

Grób Pański usytuowany jest w Kaplicy Matki Bożej, w jej części środkowej przed kratą. Dekoracja pozostanie aż do Niedzieli Miłosierdzia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto