MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Frytka OFF pod Jasną Górą już w 2011

Janusz Strzelczyk
W czerwcu przyszłego roku aleja frytkowa zamieni się w artystyczną aleję festiwalową.
W czerwcu przyszłego roku aleja frytkowa zamieni się w artystyczną aleję festiwalową. fot. Janusz Strzelczyk.
W przyszłym roku, w ostatni weekend czerwca ulica Piłsudskiego w Częstochowie zamieni się w scenę festiwalową. Odbędzie się tu impreza pod nazwą Festiwal Frytka OFF.

Nazwa nawiązuje do alei frytkowej, jak mówi się w Częstochowie o ulicy Piłsudskiego. Funkcjonuje tu kilkadziesiąt kiosków z tym przysmakiem.

- Festiwal Frytka OFF ma być wydarzeniem promującym kulturę niezależną i alternatywną, która będzie prezentowana przez artystów częstochowskich i pochodzących z Częstochowy, oraz zaproszonych do udziału ze Śląska, kraju, a nawet z zagranicy - informuje Włodzimierz Tutaj , zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta.

Dwudniowy festiwal ma być z pogranicza teatru, muzyki, sztuk plastycznych, kina. Na jego organizację Częstochowa dostała 270 tys. zł unijnej dotacji. Całkowity koszt imprezy skalkulowano na ponad 311 tys. zł.

Imprezę zaplanowano tydzień po Nocy Kulturalnej, która cieszy się w Częstochowie ogromną popularnością. Wtedy w klubach, teatrach przez całą noc bawią się przede wszystkim młodzi ludzie, nie tylko z Częstochowy.

- Tydzień między Nocą Kulturalną a Festiwalem Frytka OFF chcemy wypełnić warsztatami teatralnymi - dodaje Włodzimierz Tutaj.

Warsztaty będą prowadzić animatorzy kultury z Częstochowy oraz zaprzyjaźnionych z nimi gości spoza miasta. Dwudniowy festiwal tworzyć ma interdyscyplinarną przestrzeń dla prezentacji twórców wywodzących się z różnych środowisk. Festiwal ma być promocją młodej sztuki, ma prezentować nowatorskie i alternatywne dokonania artystyczne. Odbiorcami festiwalu mają być ludzie poszukujący nowych jakości i form w sztuce i zainteresowani aktywnym udziałem w kulturze.

Takie są założenia organizatorów, czyli Urzędu Miasta. Imprezy realizowane w ramach festiwalu mają być z założenia całkowicie otwarte i dostępne dla publiczności, także tej przypadkowej, dla której festiwalowa forma prezentacji może być jedyną okazją do kontaktu ze sztuką alternatywną.

Wśród wydarzeń festiwalowych mają znaleźć się spektakle uliczne, instalacje, happeningi i sztuki performance. Festiwal ma pokazać takie miejsca w Częstochowie, które dotychczas nie kojarzyły się z kulturą, chociaż są blisko placówek kulturalnych.

I tak tło festiwalu stanowić będzie głównie teren przy ul. Piłsudskiego. Jest to jedno z miejsc stanowiących o lokalnym kolorycie miasta. W badaniach firm zajmujących się promocją miast jest wskazywane jako miejsce o swoistym klimacie.

Ponadto przestrzeń alei frytkowej sąsiaduje z najbardziej reprezentacyjną ulicą Częstochowy - aleją Najświętszej Maryi Panny. W sąsiedztwie ul. Piłsudskiego znajduje się też m.in. główny Dworzec PKP i "Konduktorownia" - siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, gdzie organizowane są wystawy częstochowskich plastyków.

Z kolei na pobliskiej ulicy Katedralnej jest Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Częstochowskiego. Jest tam też Galeria Malarstwa Jerzego Dudy Gracza, w której prezentowanych jest kilkadziesiąt prac artysty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto