FC Kopenhaga - Raków Częstochowa 1:1: Liga Mistrzów nie dla częstochowian

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Częstochowianie stoczyli zacięty bój z mistrzami Danii, ale to zespół z Kopenhagi znów zagra w LM fot. Jakub Ziemianin/Rakow.com
W rewanżowym meczu IV rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów rozegranym 30 sierpnia FC Kopenhaga zremisowała z Rakowem Częstochowa 1:1. Mistrzowie Polski przegrali pierwszy mecz w Sosnowcu z duńskim zespołem 0:1 i nie awansowali do fazy grupowej LM. Jesienią będą natomiast kontynuować swoją pucharową przygodę w fazie grupowej Ligi Europy. Losowanie grup LE zaplanowano w piątek 1 września.

FC Kopenhaga - Raków: Liga Mistrzów nie dla częstochowian

Piłkarze Rakowa nie zdołali awansować do Ligi Mistrzów. Częstochowianie w IV rundzie kwalifikacji nie zdołali odrobić strat z pierwszego meczu z Sosnowca, choć znów nie byli zespołem gorszym od mistrzów Danii.

Spotkanie na stadionie Parken w Kopenhadze zaczęło się spokojnie. Obie drużyny grały uważnie w defensywie, w efekcie pierwszy strzał na bramkę, zresztą zablokowany, obejrzeliśmy dopiero w 18 minucie w wykonaniu Mohameda Elyounoussiego.

Raków czekał na swoją szansę i doczekał się w 20 minucie. Po akcji prawą stroną Frana Tudora i Marcina Cebuli piłka trafiła na linii pola karnego do Giannisa Papanikolaou. Grek uderzył z woleja z 15 m, lecz minimalnie chybił celu.

15-krotni mistrzowie Danii próbowali strzelać z dystansu. Próba Kevina Diksa była niecelna, ale w 35 minucie z woleja z blisko 30 m uderzył Denis Vavro. Słowacki obrońca zaskoczył tym uderzeniem źle ustawionego Vladana Kovacevicia i piłka wylądowała w siatce.

Po zmianie stron Raków dopingowany na stadionie Parken przez 400 fanów, nie miał już nic do stracenia i próbował odważniej atakować bramkę Kamila Grabary. Polski bramkarz stojący między słupkami FC Kopenhaga, który jest ulubieńcem kibiców w stolicy Danii, długo jednak nie dał się pokonać.

Blisko pokonania byłego zawodnika Ruchu Chorzów był Władysław Kochergin, który z dystansu trafił w słupek. Grabara skapitulował dopiero w 87 minucie. Po centrze Bogdana Racovitana Tudor wyłożł piłkę Łukaszowi Zwolińskiemu, a rezerwowy napastnik gości z bliska posłał piłkę do bramki.

Po wyrównującym golu kibice Rakowa i sąsiadującego z nimi sektora duńskich fanów zaczęli obrzucać się plastikowymi kubkami z piwem. Sytuacja szybko jednak się uspokoiła. Arbiter do regulaminowego czasu gry dołożył sześć minut, lecz częstochowianie nie zdołali doprowadzić do dogrywki.

W drużynie FC Kopenhaga zaprocentowało obycie na międzynarodowej arenie i po raz szósty zagra ona w fazie grupowej LM. Raków na pierwszy występ w tych prestiżowych rozgrywkach będzie musiał jeszcze poczekać, ale nie żegna się w tym sezonie z pucharami. Częstochowianie będą występować w fazie grupowej Ligi Europy w piątek 1 września o godz. 13 poznają swoich rywali w tych rozgrywkach.

FC Kopenhaga - Raków Częstochowa 1:1 (1:0)

Bramka 1:0 Denis Vavro (35), 1:1 Łukasz Zwoliński (87)

Sędziował Istvan Kovacs (Rumunia)

Żółte kartki Claesson, Lerager, Diks, Falk (Kopenhaga) – Arsenić, Rundić, Kochergin (Raków)

Widzów 34.737

Kopenhaga Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Meling - Claesson, Falk, Lerager - Elyounoussi (60. Achouri), Larsson (61. Cornelius), Goncalves (88.Lund)

Raków V. Kovacević - A. Kovacević, Arsenić (76. Racovitan), Rundić - Tudor, Papanikolaou, Berggren (59. Lederman), Sorescu - Cebula (59. Kittel), Piasecki (84. Zwoliński), Kochergin (76. Yeboah)

Pierwszy mecz 1:0 dla Kopenhagi, która awansowała do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Raków będzie grał w fazie grupowej Ligi Europy.