Drogowy armagedon w Częstochowie coraz bliżej. Wkrótce rozpocznie się przebudowa DK 1. To największa inwestycja w historii miasta

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak będzie wyglądał węzeł na Krakowskiej. Na kolejnych slajdach znajdziecie mapki z organizacją ruchu

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak będzie wyglądał węzeł na Krakowskiej. Na kolejnych slajdach znajdziecie mapki z organizacją ruchu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MZD w Częstochowie
Od dzisiaj rozpoczęło się przygotowywanie tymczasowej organizacji ruchu, która zostanie wprowadzona w związku z przebudową starej DK 1 w Częstochowie. To inwestycja na niespotykaną wcześniej w Częstochowie skalę, dlatego kierowców czekają ogromne utrudnienia w ruchu. Jak będzie to wyglądało w praktyce? MAPKI ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, że w ślad za uzgodnieniami z wykonawcą przebudowy al. Wojska Polskiego (dawna „DK-1”) od dzisiaj (19 lipca) rozpoczęło się wprowadzanie tymczasowej organizacji ruchu, której założenia zostały przedstawione opinii publicznej przed dwoma tygodniami.

Proces wprowadzania zmian na okoliczność gruntownej przebudowy w ciągu „DK-1” i na skrzyżowaniach przyległych będzie postępował sukcesywnie w kierunku północnym od strony ul. Rakowskiej.

- Wykonawca zapowiada, że wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu wraz z likwidacją przeszkód, wytyczeniem przewiązek, ustawieniem wygrodzeń i instalacją pełnego oznakowania w pionie i poziomie potrwa od kilku do kilkunastu dni. Kierowcy więc w najbliższym czasie powinni być przygotowani na pojawienie się w każdej chwili zapowiadanych rozwiązań zgodnie z przybliżanymi niedawno schematami. Fizyczne wprowadzenie założeń tymczasowej organizacji ruchu umożliwi rozpoczęcie właściwych prac budowlanych w ramach inwestycji - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie

Przebudowa DK 1 w Częstochowie. Organizacja ruchu

Założenia tymczasowej organizacji ruchu w pierwszym etapie przebudowy alei Wojska Polskiego będą następujące:

Od węzła „al. Jana Pawła II - al. Wojska Polskiego” do skrzyżowania al. Wojska Polskiego - Krakowska - Rejtana prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Katowice” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Warszawa”. Ponadto: możliwy pozostanie wjazd z al. WP w ul. Legionów i wyjazd z Legionów w al. WP – prawo skręty. Niemożliwy będzie wjazd z ul. Legionów w al. WP i z al. WP w Legionów na lewoskrętach. Możliwy pozostanie zjazd z al. WP w ul. Krakowską – prawo skręt, niemożliwy będzie wyjazd z ul. Krakowskiej w al. WP – prawoskręt, niemożliwy będzie zjazd z al. WP w ul. Krakowską – lewoskręt. Zamknięty zostanie wyjazd i wjazd w ul. Rejtana oraz przejazd przez skrzyżowanie na relacji Rejtana - Krakowska w obu kierunkach.

Od skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami: Krakowską i Rejtana do skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Warszawa” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Katowice”. Ponadto: możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniach al. WP z ulicami: Bór, Równoległą i Powstańców Śląskich – prawoskręty, możliwy będzie przejazd pod wiaduktem na relacji Bardowskiego – Bór , niemożliwy będzie wyjazd w al. WP z łącznicy z ul. Bór.

Zamknięta dla ruchu górą w ciągu al. WP zostanie estakada. Ruch na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego, al. Pokoju i ul. Jagiellońskiej będzie odbywał się dołem.

Od skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską do skrzyżowania al. WP z ul. Rakowską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Katowice” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Warszawa”. Ponadto: niemożliwe będą wjazdy i wyjazdy na łączeniach al. WP z ulicami: Brzozową i Bohaterów Katynia, niemożliwy będzie zjazd z al. WP w ul. Rakowską z jezdni „kierunek Katowice”, a możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniu al. WP „kierunek Warszawa” z ul. Limanowskiego.

Możliwe będzie przejście przez wszystkie kładki dla pieszych nad al. Wojska Polskiego, niemożliwe będzie przejście pod al. Wojska Polskiego na wysokości ul. Wesołej.

Tymczasowa organizacja ruchu w takim kształcie będzie obowiązywać przez kilka miesięcy od rozpoczęcia prac, w międzyczasie możliwe będzie wprowadzanie pojedynczych modyfikacji, o czym będziemy informować w osobnych komunikatach. Mapy poglądowe obrazującego czasowe zmiany na poszczególnych odcinkach w załącznikach pod tekstem.

Największa inwestycja w historii Częstochowy
Przebudowa al. Wojska Polskiego będzie największą i najbardziej kosztowną inwestycją drogową we współczesnej historii miasta. Koszt zakresu z umowy to ponad 179 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinasowaniem ze środków UE. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Niestety przebudowa DK 1 nałoży się na inne inwestycje drogowe w mieście (przebudowa linii tramwajowej, remont alei Niepodległości, remont mostu ma Mirowskiej, przebudowa DK 46), to sprawi, że w Częstochowie utrudnienia w ruchu będą bardzo poważne.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Jak dotąd to samochody jeżdżą jaj jeździły.Pod estakadą też pełno samochodów na parkingu.
Dodaj ogłoszenie