Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DH Merkury w Częstochowie szpeci miasto [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Katowice, pasaż przy al. Korfantego. Ciąg galerii i budynków usługowo-handlowych z lat 60., podobny do warszawskich domów Wars i Sawa. Były tu Pałac Ślubów (zburzony) Variete u Michalika ( był tu wielki second hand), składnica harcerska, sklep "Dom Dziecka".
Katowice, pasaż przy al. Korfantego. Ciąg galerii i budynków usługowo-handlowych z lat 60., podobny do warszawskich domów Wars i Sawa. Były tu Pałac Ślubów (zburzony) Variete u Michalika ( był tu wielki second hand), składnica harcerska, sklep "Dom Dziecka".
Merkury siedzi obrażony na Olimpie i odbiera licencję na używanie jego imienia domowi handlowemu w Częstochowie. Nie będzie boskiego imienia szargać jakaś paskuda, nawet w świętym mieście.

DH "Merkury" był perłą architektury placówek handlowych w epoce środkowego Gierka. Dziś częstochowianie bywali w świecie widzą w nim budę z targowiska w Wietnamie. A wszyscy mieszkańcy nie zgadzają się, aby takie coś nadal szpeciło centrum miasta.

A miało być tak pięknie. W 2006 roku polsko-amerykańska spółka Polimeni kupiła "Merkurego" i miała go wyburzyć w 2008 r. W 2007 roku wyprowadzili się z niego ostatni handlowcy, z wyjątkiem niskiego parteru, który wynajmuje Tesco. Na miejscu "Merkurego" miała stanąć galeria handlowa.

Powstała, ale około 1,5 km dalej, przy ulicy Krakowskiej. To Galeria Jurajska. A spółka Polimeni straciła pozwolenie na budowę, bo jej nawet nie rozpoczęła w wymaganym terminie. Dostała potem drugie. Jedyne, co się udało spółce wybudować, to droga dojazdowa na zapleczu posesji.

W tym roku spółka wycofała się z planów budowy galerii handlowej, przynajmniej na pewien czas (nie wiadomo na jak długo).

- Polimeni wynajmie powierzchnie handlowe na tzw. poziomie zero - informowała Małgorzata Wojtiuk z Yelloow Group, reprezentującej Polimeni.

Podobno są chętni na wynajęcie miejsca na prawie 90 procentach powierzchni na tym poziomie. Nadal będzie działać Tesco na niższym parterze.

Wciąż jednak na wyższych kondygnacjach nic się nie dzieje. Budynek służy za słup reklamowy. Najczęściej wynajmowany przez... Galerię Jurajską. Przed budynkiem postawiono płot, jakim zwykle grodzi się place budowy.

A przed płotem mamy obrazek jak z początku lat dziewięćdziesiątych, gdy rozkwitający handel opanował ulice. Tutaj handluje się wszystkim. I takie jest centrum Częstochowy.

Czy władze miasta nie mogą wpłynąć na właścicieli budynku aby nie robić z niego słupa ogłoszeniowego? Jest przecież estetyk miejski, ale... - Estetyk miejski nie ma odpowiednich narzędzi prawnych, aby zjawisko montowania wielkoforma-towych reklam powstrzymać - twierdzi Elżbieta Idczak-Łydżba, która pełni tę funkcję.

Może to zrobić konserwator zabytków, ale tylko gdy budynek jesz zabytkowy.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto