Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Częstochowie wybudują małą elektrownię atomową? Takie plany ma amerykańska firma Last Energy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czy w Częstochowie stanie mała elektrownia atomowa? Takie plany ma amerykańska firma
Czy w Częstochowie stanie mała elektrownia atomowa? Takie plany ma amerykańska firma arc Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o.
Częstochowa znalazła się wśród 10 lokalizacji potencjalnie branych pod uwagę przy budowie małych elektrowni atomowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi obecnie postępowania o wydanie decyzji zasadniczej dla tych właśnie lokalizacji.

O wniosku na lokalizację małej elektrowni atomowej w Częstochowie pisze Adam Guibourgé-Czetwertyński Podsekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację posła Macieja Koniecznego oraz grupy posłów.

Z odpowiedzi wiceministra wynika, że według stanu na 6 września 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzje zasadnicze na wnioski złożone przez firmy takie jak

  • Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora AP1000 firmy Westinghouse Electric Company na terenie gmin Choczewo oraz Gniewino i Krokowa, w województwie pomorskim.
  • KGHM Polska Miedź S.A. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora VOYGR firmy NuScale(technologia preferowana) na terenie gminy Lubasz oraz gminy Wieleń, w województwie wielkopolskim.

Obecnie trwają też postępowania w sprawie wydania decyzji zasadniczych na wniosek

  • 6 spółek celowych Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. (BWRX-300 Dąbrowa Górnicza sp. z o.o., BWRX-300 Nowa Huta sp. z o.o., BWRX-300 Ostrołęka sp. z o.o., BWRX-300 Stalowa Wola sp. z o.o., BWRX-300 Stawy Monowskie sp. z o.o., BWRX-300 Włocławek sp. z o.o.) powołanych do budowy elektrowni jądrowych. Spółki te planują inwestycje z wykorzystaniem technologii BWRX-300 firmy GEHitachi, odpowiednio na terenie następujących gmin: Miasto Dąbrowa Górnicza, MiastoKraków, MiastoOstrołęka, Miasto Stalowa Wola, Miasto Oświęcim, Miasto Włocławek.
  • Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. – dla inwestycji polegających na budowie elektrowni jądrowych z wykorzystaniem technologii reaktora PWR-20 firmy Last Energy w 3 lokalizacjach na terenie następujących gmin: Miasto Jaworzno, Miasto Częstochowa, Jaworze, w województwie śląskim.
  • PGE PAKEnergia Jądrowa S.A.– dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora APR1400 firmy Korean Electric Power Company (KEPCO) na terenie gminy Miasto Konin oraz gminy Kazimierz Biskupi, w województwie wielkopolskim.

Wydanie decyzji nie oznacza jednak budowy elektrowni atomowej

Jak tłumaczy ministerstwo wydanie decyzji zasadniczej uprawnia inwestora do ubiegania się o uzyskanie decyzji oustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania tej inwestycji (m.in. pozwolenia na budowę).

- Decyzja zasadnicza stanowi w tym zakresie jedynie wyraz politycznej akceptacji państwa dla konkretnego projektu inwestycyjnego określając zgodność danej inwestycji z interesem publicznym, w tym celami polityki państwa oraz oceniając wpływ inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Decyzja zasadnicza nie przesądza o konkretnej lokalizacji inwestycji, gdyż kwestie te szczegółowo regulować będzie decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji, która wydawana jest przez wojewodę po uzyskaniu przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji i spełnieniu pozostałych wymagań określonych w przepisach prawnych. Jednocześnie zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy, granice terenu objętego wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji nie mogą wykraczać poza obręb jednej z gmin określonych w decyzji zasadniczej, na obszarze których dozwolą się lokalizację inwestycji - wyjaśnia w swoim piśmie Adam Guibourgé-Czetwertyński Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Last Energy to amerykańska firma, która pracuje nad nowym systemem dla rozwoju i dostawy małych modułowych elektrowni jądrowych. Last Energy jest producentem kompletnych mikromodułów jądrowych typu PWR-20 o mocy 20 MW. Technologia w pełni modułowego reaktora pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. W pierwszym kwartale tego roku amerykańska firma podpisała z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną umowę o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej dla przemysłu z wykorzystaniem technologii mikroreaktorów PWR-20.

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, której produkcja jeszcze nie została uruchomiona. Najbardziej zaawansowane w tej dziedzinie są Kanada, USA i Polska. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto