Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowskie uczennice wygrały wojewódzki etap konkursu wiedzy o ubezpieczeniach! Będą nas reprezentować w finale ogólnopolskim

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Uczennice z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie wygrały wojewódzki etap Olimpiady ZUS. Dziewczęta zdobyły maksymalną liczbę punktów, a na rozwiązanie testu potrzebowały zaledwie 10 minut i 45 sekund. Teraz to one będą reprezentować województwo śląskie w centralnym finale konkursu w Warszawie.

W Oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwyciężyły Zuzanna Rydzowska, Natalia Misiewicz i Zuzanna Gmyrek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, pokonując 21 zespołów z różnych szkół z całego województwa śląskiego. W komisji konkursowej zasiedli dyrektorzy sześciu Oddziałów ZUS w województwie śląskim, w tym Jarosław Żuk, dyrektor Oddziału ZUS w Częstochowie.

Dziewczęta z Częstochowy odpowiedziały poprawnie na wszystkie 25 pytań w czasie 10 minut i 45 sekund. II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu (Kamila Krupa, Bartłomiej Górski, Seweryn Brożyna). Popełnili tylko jeden błąd, czyli na swoim koncie mają 24 punkty, a wynik ten osiągnęli w czasie 7 minut i 12 sekund, natomiast III miejsce wywalczyli Oliwia Ostrowska, Jakub Urbaszewski i Agata Rybarska. To uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu. Na ich koncie są również 24 poprawne odpowiedzi, na które odpowiedzieli w ciągu 8 minut i 2 sekund.

– W konkursie ważna jest nie tylko wiedza, ale też szybkość w udzielaniu odpowiedzi na teście. Uczniowie mieli do rozwiązania test 25 pytań wielokrotnego wyboru, na rozwiązanie przeznaczone był 30 minut. Zwyciężczynie bezbłędnie odpowiedziały w niecałe 11 minut, a kolejne drużyny z tylko jedną błędną odpowiedzią udzieliły odpowiedzi w 7 i 8 minut. Tak więc o miejscu na podium decydowały sekundy – mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jaki jest przepis na sukces, by posiąść tak niełatwą wiedzę? Jak mówi Przemysław Kluska, nauczyciel i opiekun uczennic z IV LO z Częstochowy, decydują głównie trzy składniki: pracowitość, umiejętności uczniów i doświadczenie.

– Ważna jest nie tylko praca nad materiałem, ale sama postawa uczniów, muszą chcieć się uczyć i mają zdolności przyswajania wiedzy. Niewątpliwe przydatne jest też doświadczenie, czyli udział w poprzednich konkursach. To pozwala na mobilizację i opanowanie, bo już wiedzą jak wygląda olimpiada, czego się spodziewać na teście, jak ważne jest właściwe odczytanie pytania, bo czasem jedno słowo, jakiś niuans może zaważyć na odpowiedzi. Jestem dumny z naszych uczennic, poświęciły dużo czasu na naukę i mamy piękny efekt. Ogromne gratulacje – mówi Przemysław Kluska, nauczyciel w IV LO w Częstochowie, po ogłoszeniu zwycięstwa jego podopiecznych.

Ogromne zainteresowanie konkursem

W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się blisko 4000 uczniów z prawie 140 szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa śląskiego. Spośród tego licznego grona w etapie szkolnym wyłoniono trzyosobowe zespoły z danej szkoły. Te z największą liczbą punktów przedostały się do drugiego, wojewódzkiego etapu, który miał miejsce właśnie w Chorzowie. Swoje reprezentacje miały takie miasta jak Bielsko-Biała, Żywiec, Wisła, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Mikołów, Cieszyn, Sosnowiec, Mysłowice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Żory, Ruda Śląska i Zabrza.

Przygotowania już od października

Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni, to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię ZUS i ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują w sytuacji różnych zdarzeń losowych.

- Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice – mówi rzeczniczka.

Teraz przed zwyciężczyniami z IV LO kolejny miesiąc nauki, bo już w kwietniu zmierzą się w finale centralnym. Trzymamy kciuki za sukces naszej reprezentacji!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto