Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Częstochowianka zostanie ministrem zdrowia. Izabela Leszczyna zasiądzie w rządzie Donalda Tuska. Wojciech Konieczny będzie wiceministrem

Piotr Ciastek/PAP
Częstochowianka zostanie ministrem zdrowia. Izabela Leszczyna zasiądzie w rządzie Donalda Tuska
Częstochowianka zostanie ministrem zdrowia. Izabela Leszczyna zasiądzie w rządzie Donalda Tuska Piotr Ciastek
To już niemal pewne, że we wtorek Izabela Leszczyna zostanie ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska. W piątek odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Wśród nich znalazła się częstochowianka.

Wicepremierami w rządzie Donalda Tuska mają być liderzy partii koalicyjnych - prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma objąć także resort obrony, oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma odpowiadać za cyfryzację.

Podczas konferencji Donald Tusk przyznał, że europoseł Radosław Sikorski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, ale nie mógł przybyć na piątkowe spotkanie, bo - jak tłumaczył - "zatrzymały go zadania eurodeputowanego". "Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem" - powiedział.

Sikorski w latach 2007-2014 był już ministrem spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska. Od 2019 jest posłem do PE.

Tusk poinformował także, że ministrem ds. Unii Europejskiej ma być Adam Szłapka (KO), minister edukacji Barbara Nowacka (KO), ministrem nauki Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), ministrem rolnictwa Czesław Siekierski (PSL), a ministrem przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach) ma być Marzena Czarnecka.

Na spotkaniu w Senacie byli także m.in. były RPO Adam Bodnar, który - według doniesień medialnych - ma być ministrem sprawiedliwości, Andrzej Domański (KO) - kandydat na ministra finansów, kandydat na koordynatora służb specjalnych Tomasz Siemoniak (KO), kandydat na szefa MAP Borys Budka (KO), Izabela Leszczyna (KO), która ma odpowiadać za resort zdrowia. Wiceminister zdrowia ma być za to Wojciech Konieczny, senator i dyrektor Szpitala Miejskiego w Częstochowie.

Dariusz Klimczak (PSL), który ma zajmować się infrastrukturą, kandydat na ministra rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), kandydat na szefa resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050), która ma zajmować się funduszami i polityką regionalną, kandydat na ministra sportu Sławomir Nitras (KO) i kandydatka na szefową resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).

Ponadto w rozmowach uczestniczyli także Marzena Okła-Drewnowicz (KO), która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. polityki senioralnej, Katarzyna Kotula z Lewicy, która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. równości i Agnieszka Buczyńska, która ma odpowiadać za sprawy społeczeństwa obywatelskiego, a także Jan Grabiec (KO), który ma zostać szefem KPRM.

Kim jest Izabela Leszczyna?

Izabela Leszczyna to częstochowianka od urodzenia (1962 r.). Ukończyła słynne IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Z wykształcenia jest polonistką. Studia filologiczne odbyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach pracowała w Szkole Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie. W 1996 została konsultantem w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. Odbyła studia podyplomowe z zakresu filozofii i etyki, zarządzania jakością w organizacjach, pomiaru dydaktycznego i egzaminowania oraz konstruowania i ewaluacji programów nauczania. W 2011 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ukończyła studia podyplomowe z audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.

W 2006 z ramienia Platformy Obywatelskiej została wybrana na radną rady miasta w Częstochowie. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski z listy PO. Kandydując w okręgu częstochowskim, otrzymała 11 617 głosów. W wyborach w 2010 bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta Częstochowy, zdobywając w drugiej turze 13 840 (29,11%) głosów i przegrywając z Krzysztofem Matyjaszczykiem z SLD.

W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych z drugiego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu częstochowskim. Została ponownie wybrana na posłankę, otrzymując 18 737 głosów (8,35% głosów oddanych w okręgu). 11 kwietnia 2013 została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego za przejrzyste konstruowanie przepisów podatkowych i edukację ekonomiczną społeczeństwa.

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 19 160 głosów). W listopadzie 2015 zakończyła urzędowanie na stanowisku wiceministra finansów. W Sejmie VIII kadencji została członkinią Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W wyborach w 2019 utrzymała mandat poselski na kolejną kadencję, otrzymując 36 266 głosów. W lutym 2020 została wybrana na członka zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Weszła też do sztabu wyborczego kandydatki na prezydenta, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odpowiadając w nim za program wyborczy. 11 grudnia 2021 została wybrana na wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W 2023 została wybrana do Sejmu X kadencji, zdobywając 60 549 głosów - był to trzeci najwyższy wynik w woj. śląskim w tych wyborach. Typowana początkowo na ministra finansów w nowym rządzie Donalda Tuska, obejmie jednak tekę ministra zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto