Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: W USC można rezerwować termin ślubu z rocznym wyprzedzeniem

BR
Nie pół roku, jak dotychczas, lecz rok wcześniej będzie można rezerwować w częstochowskim urzędzie stanu cywilnego terminy ślubów cywilnych. Nowe zasady obowiązują od połowy listopada.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców – mówi Rafał Bednarz, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie. - Większość osób poświęca organizacji ślubu i późniejszego przyjęcia weselnego sporo uwagi. Pojawia się w związku z tym wiele pytań o możliwość rezerwacji terminów ślubów z dużym wyprzedzeniem. Od tej pory w Częstochowie będzie to możliwe już rok wcześniej.

Dokonanie rezerwacji terminu ślubu cywilnego wymaga złożenia przez narzeczonych odpowiednich dokumentów: odpisów skróconych aktów urodzeń, a jeśli osoby te kiedykolwiek pozostawały w związku małżeńskim również dowodów ustania tego małżeństwa: odpisu skróconego aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub wyroku rozwodowego albo odpisu aktu zgonu małżonka, jeśli zmarł.

- Gdy osoba składające u nas dokumenty do ślubu urodziła się lub zawierała wcześniejszy ślub w Częstochowie, nie wymagamy odpisów, ponieważ mamy te dane w swoich księgach – podkreśla Rafał Bednarz.

Przyszli małżonkowie, wybierając się do USC muszą mieć także ze sobą dokumenty tożsamości i być przygotowani na wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 84 zł, której dokonuje się razem z rezerwacją terminu i złożeniem pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.

- Nieco inne zasady obowiązują przy zawieraniu związków małżeńskich z cudzoziemcami – zaznacza Kierownik USC. - Muszą oni złożyć dodatkowe dokumenty wystawiane przez władze ich kraju lub konsula. W takiej sytuacji lepiej z dużym wyprzedzeniem skontaktować się z nami telefonicznie lub osobiście. Czasem uzyskanie wymaganego zaświadczenia może zająć cudzoziemcowi wiele miesięcy. Są też kraje, które nie wystawiają swoim obywatelom dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa w Polsce. Nasze prawo przewiduje wówczas zastępczo zgodę sądu, a to wymaga czasu.

To nie jedyne udogodnienie dotyczące rezerwacji terminów ślubów. Niewykluczone, że już wkrótce dokonanie wstępnej rezerwacji będzie możliwe również przez internet. - Rzeczywiście prowadzimy prace na uruchomieniem takiej usługi, powinna pojawić się już w przyszłym roku – potwierdza Rafał Bednarz. - Skoro większość z nas ma dostęp do internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego, to na pewno istotnym udogodnieniem będzie możliwość sprawdzenia i ewentualnego zarezerwowania terminu ślubu nawet w trakcie weekendowej rozmowy z restauratorem czy właścicielem domu weselnego.

Zmiany są najbardziej istotne dla osób planujących ślub cywilny. Osoby, które będą zawierały ślub w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi (tzw. ślub konkordatowy) muszą w tym celu złożyć identyczne dokumenty i oświadczenia jak do śluby cywilnego.

Na ich podstawie kierownik USC wystawia stosowne zaświadczenie, które później wypełnia duchowny. - Nie ma sensu przychodzić do nas wcześniej jak 3 miesiące przed ślubem wyznaniowym – informuje Rafał Bednarz. Zaświadczenie ma bowiem krótki, trzymiesięczny okres ważności.

Sprawy związane z zawieraniem małżeństw można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, w pokoju nr 3. Urząd jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 7.30 do 15.30, we wtorki do godz. 17.00, a w piątki do godz. 15.00.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto