Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Tłumy na Dniu otwartym w I LO im. J. Słowackiego - ZDJĘCIA. Zwiedzanie szkoły, wspólne muzykowanie i grillowanie

RED
Tłumy na Dniu otwartym w "Słowackim". Zwiedzanie szkoły, wspólne muzykowanie i grillowanie
Tłumy na Dniu otwartym w "Słowackim". Zwiedzanie szkoły, wspólne muzykowanie i grillowanie arc I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie
I Liceum Ogólnokształcące zorganizowało Dzień Otwarty dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Chętnych do zobaczenia, jak uczy się w "Słowaku" nie brakowało.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Ósmoklasiści ustawili się wężykiem, by zwiedzić jedno z najlepszych liceów ogólnokształcących w Częstochowie. Podczas dnia otwartego mieli okazję zajrzeć do sal lekcyjnych, poznać nauczycieli, a także zobaczyć, jak uczniowie liceum rozwijają swoje talenty i zainteresowania.

"Słowak" to szkoła z historią

Korzenie obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego sięgają prywatnego Zakładu Naukowego Żeńskiego Kazimiery Garbalskiej przy ul. Kościuszki 8, który w roku 1907 zamieniono na ośmioletnie gimnazjum żeńskie. Właścicielką i przełożoną szkoły została Wacława Chrzanowska, a dyrektorem Jan Prüfer, późniejszy profesor Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1914-16 państwo Chrzanowscy rozwinęli placówkę, dobudowując między innymi w głębi podwórza budynek, gdzie do dnia dzisiejszego odbywają się zajęcia lekcyjne. W tym czasie dyrektorem prywatnego jeszcze gimnazjum był Mieczysław Dominikiewicz. W roku 1920 szkołę upaństwowiono, tworząc Gimnazjum Żeńskie im. Juliusza Słowackiego. Funkcję jego pierwszego dyrektora objęła Zofia Idzikowska. Dzięki zaangażowanym w jego pracę bogatym obywatelom szkoła odkupiła od państwa Chrzanowskich całą posesję wraz z majątkiem i wyposażeniem gimnazjum.

Podczas II wojny Światowej gmach przy al. Kościuszki 8 zajęli Niemcy. Dyrektorce Idzikowskiej udało się jednak ukryć i przechować cały majątek. W tak dużym stopniu nie dokonała tego żadna szkoła w Polsce. Zorganizowała też tajne nauczenie prowadzone w grupach 2 do 10 osób głównie w domach uczniów.

Po wyzwoleniu przystąpiono niezwłocznie do organizacji normalnej nauki. Od września 1945 w budynku odbywały się zajęcia dla młodzieży z gimnazjum Sienkiewicza, Traugutta oraz Społecznego Stowarzyszenia „Nauka i Praca”. Gdy goście otrzymali własne budynki w obiekcie przeprowadzono niezbędne remonty, a w budynku frontowym utworzono internat dla zamiejscowych uczennic.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto