Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa świętuje w tym roku 800-lecie. Zobaczcie, jak wyglądało miasto na starych fotografiach

WAB
Częstochowa na starych fotografiach Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częstochowa na starych fotografiach Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC Muzeum Częstochowskiego
Częstochowa w tym roku obchodzi 800-lecie swojego istnienia. Zobaczcie, jak zmieniało się miasto, zwłaszcza jego centrum na przełomie XIX i XX wieku.

W tym roku Częstochowa świętuje 800-lecie swojego istnienia. Niestety z powody epidemii koronawirusa wiele wskazuje na to, że obchody będą skromniejsze niż planowano. Co jednak ważne miasto na swoje 800-lecie zmieniło herb.

Jak przypomina Wikipedia, Według legendy nazwa Częstochowa oznacza osadę założoną przez osobę o imieniu Częstoch, jednak pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. W pobliżu Częstochowy leżała wówczas druga wieś, Częstochówka. Kwestia daty nadania osadzie praw miejskich jest niejednoznaczna[32], ale określa się to zdarzenie na okres pomiędzy 1370 a 1377 rokiem. Częstochowa przeżyła dynamiczny rozwój w wieku XIV, któremu sprzyjało położenie na szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską[31].

W latach 1370–1393 Częstochowa stanowiła lenno Władysława Opolczyka. W tym okresie ustaliło się określenie miasta Częstochowy nazwą Stara Częstochowa, a należącej do ufundowanego w 1382 r. klasztoru Jasna Góra wsi na wzgórzu Częstochówką. W okresie staropolskim miasto Stara Częstochowa wielokrotnie procesowało się z klasztorem jasnogórskim w sprawie łamania praw miejskich przez zakon i zagarniania zysków z handlu z pielgrzymami.

Kolejny okres rozwoju nastąpił w XVI wieku w związku ze szczodrością króla Polski Zygmunta I, który nadał miastu liczne przywileje. W latach 1625–1630 region dotknięty został zarazą.

Później Częstochowa przeżyła potop szwedzki, zabory, a także połączenie dwóch miejscowości w jeden organizm miejski.

Najważniejszą arterią komunikacyjną Częstochowy od pierwszej połowy XIX wieku pozostają aleje NMP. Jednak w ostatnich stu latach przechodziły one bardzo duże zmiany. Dzisiaj niektórym trudno uwierzyć, że w połowie XX wieku w alei NMP odbywały się nawet wyścigi samochodowe.

Zobaczcie stare zdjęcia, aby przekonać się, jak zmieniła się Częstochowa w porównaniu do miasta sprzed ponad 100 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto