MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa pomaga Ukrainie. Gdzie szukać wsparcia, gdzie można przekazać dary LISTA

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pixabay
Częstochowa pomaga Ukrainie. Trwają akcje, których celem jest pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Poniżej podajemy informacje o zbiórkach potwierdzonych na stronie Urzędu Miasta w Częstochowie.

Zbiórka artykułów organizowana przez Urząd Miasta Częstochowy rozpocznie się od poniedziałku w częstochowskich szkołach. Pomoc trafi m.in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska, Charkowa – miast partnerskich Częstochowy. Potrzebne są artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.
Od poniedziałku, od godz. 7.30 w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 (I piętro) rusza też punkt informacyjny dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Czynny będzie od godz. 7.30 do 15.30. Będzie się można porozumieć w języku ukraińskim.

Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną zarówno dla ukraińskich dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przebywających w naszym mieście. Szczegóły na stronie. Można dzwonić na następujące numery telefonów:
1. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa
Tel. 34 361 94 34 /533 300 966
2. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa
Tel.34 362 24 24 /739 212 739
3. ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa
(możliwość konsultacji w języku ukraińskim)
Tel. 34 363 25 50 / 533 300 136

Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie udziela pomocy prawnej obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Szczegółowe dane adwokatów biorących udział w akcji można znaleźć na ich profilu oraz w tabeli poniżej.
https://bit.ly/3vjWHKp

Większość notariuszy podjęła decyzję, że nie będą naliczać ani pobierać wynagrodzenia za poświadczenia podpisów na dokumentach, w których wyrażana jest zgoda na wydanie paszportu dla dziecka i na wyjazd z Ukrainy oraz innych dokumentach, które w obecnej sytuacji są niezbędne dla Ukraińców.

Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie zbiera żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej, chemię. Więcej informacji pod numerem telefonu 506 941 950. Zbiórka od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18, w kościele przy ulicy Brzeźnickiej 59.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie - ul. Nowowiejskiego 3 zbiera żywność długoterminową, artykuły higieny osobistej, chemię.

Zbiórkę organizuje też Fundacja Oczami Brata we współpracy z Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz
Potrzebne są m.in.: bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki. Rzeczy: śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.

Sprzęt specjalistyczny: hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, generatory prądu.

Żywność: woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne, mieszanki błyskawiczne.

Lokalizacje zbiórek Fundacji Oczami Brata w Częstochowie:
1. Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarte wt-nd, 10:00-22:00
2. Klubokawiarnia Alternatywa 21, Mielczarskiego 20, otwarte pn-pt, 10:00-18:00
3. Biuro Fundacji Oczami Brata, Brzezińska 47/59/2, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
4. Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Krakowska 1, otwarte pn- pt, 8:00-16:00
5. Warsztat Terapii Zajęciowej, Łukasińskiego 40, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
Fundacja zachęca także do oddawania krwi na rzecz poszkodowanych w wojnie można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Częstochowie przy ul. Kopernika 38 (Budynek Przychodni MSWiA)

Politechnika Częstochowska prowadzi zbiórkę rzeczową dla mam z dziećmi, które uciekły z Ukrainy
Miejsce: Wydział Zarządzania, parter w głównym budynku Armii Krajowej 19b, godz. 8-20.
Kolejna miejsca zbiórki już od poniedziałku: Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów - Al. Armii Krajowej 19 (portiernia) (godz. 10 - 14); Wydział Budownictwa - ul. Akademicka 3 (portiernia)(godz. 10 - 14); Wydział Infrastruktury i Środowiska - ul. Brzeźnicka 60A (portiernia) (godz. 10 - 14); Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki - Al. Armii Krajowej 21 (portiernia) (godz. 10 - 14); Rektorat - portiernia - ul. Dąbrowskiego 69 (godz. 10 -14);

W poniedziałek, o godz. 10.00 zbiórkę darów rozpocznie też Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
Potrzebne są nowe koce, śpiwory, materace, karimaty, ręczniki, środki opatrunkowe (bandaże, plastry, gazy, maseczki, rękawiczki), środki higieniczne (mydła, szampony, chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, pieluchy dla dzieci, podpaski, baterie, latarki), środki do dezynfekcji (żele, spraye, chusteczki antybakteryjne), żywność z długim terminem ważności.

Miejsce zbiórki - parter budynku przy ulicy Waszyngtona 4/8.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Centrum Pomocy Ukrainie - ul. Ogrodowa 24/44

Zbiórka rzeczy niezbędnych. Potrzebne wszystko oprócz odzieży.

Grupa pediatryczna Trawowa1 oferuje bezpłatną opiekę pediatryczną dla dzieci rodzin przyjeżdżających z Ukrainy. W celu umówienia wizyty proszą o kontakt (najlepiej SMS): dr Monika Wolnowska: +48 501 599 007, dr Roman Sikora: +48 502 022 939

Posługują się językiem polskim, angielskim i francuskim. Zalecają przychodzić z tłumaczem na język ukraiński.
W akcje włączają się też częstochowskie firmy, osoby prywatne i organizacje pozarządowe.

Rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej. Od niedzieli działa specjalny formularz, dzięki któremu łatwiej znaleźć pomoc ale i wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Formularz dostępny jest na stronie: www.pomagamukrainie.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto