Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Polska 2050 oraz Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy chcą więcej konsultacji społecznych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Polska 2050 oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy chcą więcej konsultacji społecznych
Częstochowa. Polska 2050 oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy chcą więcej konsultacji społecznych arc
Wybory samorządowe 2024. Więcej konsultacji społecznych, czyli wsłuchiwania się w głos mieszkańców Częstochowy, postulują Polska 2050 oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy. Zdaniem liderów obu ugrupowań, obecne władze miasta zbyt mało uwagi poświęcają analizie tego, czego oczekują częstochowianie.

Zbliżające się wybory samorządowe sprawiają, że coraz aktywniej udzielają się w Częstochowie różne środowiska społeczno-polityczne. Tym razem głos w sprawie tego, jak mieszkańcy miasta powinni być wysłuchiwani przez władze, zabrali członkowie Polski 2050 oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

- Potrafimy dostrzegać, to co dobrego dzieje się w mieście. Zwracamy też uwagę na to, co można i należy poprawiać. Mamy takie przekonanie, szczególnie w ostatnich latach, że mieszkańcy naszego miasta są nieco rozgoryczeni i mają poczucie, że ich głos i opinia nie są w należyty sposób słuchane przez władze miasta. Mamy takie wrażenie, że inwestycje, które są w mieście realizowane, są dyktowane przez osoby, które rządzą. Mamy poczucie, że władza lepiej wie, czego my potrzebujemy i w jakim kształcie i nie bardzo nas ktokolwiek pyta o zdanie. A my chcielibyśmy, żeby mieszkańcy mogli zabierać głos i współdecydować, nie co 5 lat w momencie wyborów samorządowych, ale zdecydowanie częściej - mówił Krzysztof Świerczyński ze Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Częstochowska Polska 2050 oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy przygotowali "Pakiet obywatelski", który ma umożliwić mieszkańcom bardziej aktywny i sprawczy wpływ na to, co dzieje się w mieście.

Wśród najważniejszych kwestii znalazły się m.in. zmiany w Budżecie Obywatelskim Częstochowy, szersze konsultacje społeczne, większa rola Rad Dzielnic, Młodzieżowej Rady Miasta, i Miejskiej Rady Seniorów. Istotne mają być też inicjatywy lokalne i szerszy dostęp do informacji dla mieszkańców.

Według tych pomysłów np. rady dzielnic dysponowałyby określonym budżetem, który przeznaczałyby m.in. na inwestycje. - Chodzi o to, żeby rady dzielnic miały decyzyjność i w jakiś sposób sprawczość - mówił Marek Kuliński z Polski 2050 Szymona Hołowni.

Z kolei same konsultacje społeczne powinny, zdaniem obu ugrupowań, trafiać do szerokiego grona mieszkańców. - Konsultacje społeczne powinny być szerokie, sprawiedliwe, profesjonalne i wielopoziomowe, a nie jak do tej pory bywało, że polegały na tym, że mieszkańcy "głosowali" na profilach społecznościowych konkretnych radnych - podkreślała Jagoda Wichurska z Polski 2050.

Ważne ma być współdecydowanie mieszkańców. - Dużym problemem jest to, że w ostatnich latach mało było inicjatyw uchwałodawczych ze strony obywateli. Mieszkańcy powinni móc liczyć na wsparcie zarówno urzędu miasta, ale głównym założeniem jest to, by mieli poczucie sprawczości, a ich wnioski rozpatrywane życzliwie i bez przeciągania procedur - mówił Dawid Blukacz, częstochowianin i sympatyk Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto