MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Na placu Daszyńskiego otwarto wystawę poświęconą pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Częstochowie otwarto we wtorek 4 czerwca wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. To nie jedyne miasto, w którym zaprezentowana zostanie ta wystawa.

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Biuro Edukacji Narodowej IPN zorganizowało ekspozycję „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”, która w ciągu 7 dni odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Plenerowa ekspozycja była już lub będzie prezentowana w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie i Nowym Targu.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” przedstawia pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką jest też prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu papieża w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

- Minęło już 45 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Odwiedzając ekspozycję, mamy niepowtarzalną okazję powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami. A dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – udostępnimy miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będziemy rejestrować świadectwa. Pragniemy zachować je jako istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniu - przekonuje Monika Kobylańska z katowickiego IPN-u.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wystawa będzie prezentowana w Częstochowie 4 i 5 czerwca 2024 roku na Placu Ignacego Daszyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto