Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa miastem bliźniaczym Irkucka? Czemu nie!

Janusz Strzelczyk
wikipedia.org
Częstochowa ma nowe miasto bliźniacze. Został nim położony na dalekiej Syberii Irkuck. Jak tłumaczą w częstochowskim urzędzie podpisanie umowy z siedemnastym partnerem?

Oficjalnie to mer Irkucka zaproponował władzom Częstochowy podpisanie umowy bliźniaczej podczas wizyty delegacji władz Irkucka w Częstochowie w roku 2010.

Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że to pomysł byłego przewodniczącego Rady Miasta, a obecnego posła, Marka Balta, który był wielkim zwolennikiem współpracy. Balt uczestniczył wraz z miejską delegacją w rewizycie w Irkucku.

- Irkuck jest dużym miastem, o ogromnym potencjale gospodarczym - mówi Zdzisław Wolski, przewodniczący częstochowskiej Rady Miasta. - W ostatnich dwudziestu latach Częstochowa szukała i znajdowała partnerów w kręgu miast związanych z kultem maryjnym. Szanując znaczenie Jasnej Góry, musimy pamiętać o gospodarce i szukać współpracy gospodarczej.

W umowie z Irkuckiem jest ślad niemiecki. Irkuck jest miastem bliźniaczym Pforzheim, a Pforzheim jest bliźniakiem Częstochowy. I tak powstał trójkąt polsko-niemiecko-rosyjski.

Przez Irkuck Częstochowa może wyjść "na kierunek" chiński, co jest marzeniem obecnych władz miasta (prezydent Krzysztof Matyjaszczyk był już dwukrotnie w Chinach i jest wielce prawdopodobne, że znów tam pojedzie w czerwcu, na targi). Irkuck jest bowiem partnerem chińskiego miasta Schenjang.

Co może dać miastu współpraca z Irkuckiem? W tym dużym (575 tys. mieszkańców) syberyjskiem mieście są duże zakłady lotnicze, produkujące m.in. samoloty wojskowe SU-30. Tu trudno liczyć na współpracę.

Ale już w przetwórstwie żywności, jednej z wiodących branż w Irkucku, czemu nie. I są jeszcze sentymenty. W Irkucku i okolicach żyją potomkowie powstańców styczniowych.

Irkuck jest wprawdzie odległym miastem, ale jednak nie tak egzotycznym jak np. Zapopan w Meksyku, z którym Częstochowa też ma umowę.

Po co miastu umowy bliźniacze? Bo to bezpłatna promocja - brzmi oficjalne wytłumaczenie. W Lourdes jest rondo Częstochowy, a tabliczki z napisem "Częstochowa" są przy wjazdach do wszystkich miast partnerskich. I jest to okazja do urzędniczych wycieczek, czyli tzw. "wymiany doświadczeń".

Moc partnerów

Częstochowa współpracuje z 17 miastami z całego świata.

Miasta maryjne to: Altötting (Niemcy), Fatima (Portugalia), Loreto (Włochy), Lourdes (Francja), Mariazell (Austria). Miastami bliźniaczymi Częstochowy są: Loreto, Lourdes, South Bend, Fatima. Miasto podpisało umowy o współpracy z Betlejem, Nazaret, Zapopan, Pforzheim.

Partnerami są: Altötting, Szawle, Békéscsaba, Graz, Bruck an der Mur, Mariazell, Rezekne, Szawle, Irkuck.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto