Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Liceum Samorządowe przeprowadzi się na Worcella

BR
Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwały dotyczące zamiaru przeniesienia od nowego roku szkolnego VIII LO Samorządowego na ul. Worcella oraz formalnej likwidacji Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego im. dr Władysława Biegańskiego, w której ostatni uczniowie zakończyli naukę w 2016 r.

Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą zamiaru przekształcenia VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego poprzez zmianę siedziby szkoły z ul. Kukuczki 30 (w dzielnicy Północ) na ul. Worcella 20/22 (dz. Tysiąclecie). Przyjęcie tego dokumentu rozpoczyna procedurę, której finałem będzie przedłożenie Radzie Miasta projektu właściwej uchwały. Dopiero na jej mocy z dniem 31 sierpnia 2017 dokona się przekształcenie placówki. Uchwała intencyjna umożliwia wystąpienie do kuratorium o opinię w sprawie planowanej zmiany oraz poinformowanie o niej uczniów i rodziców.

Obecnie siedzibą VIII LO Samorządowego jest budynek przy ul. Kukuczki 30, dzielony z Zespołem Szkół nr 1 z oddziałami integracyjnymi. Zmiana siedziby szkoły ma spowodować poprawę warunków nauczania, a przeniesienie jej do centrum miasta - przyczynić się do zwiększenia jej dostępności i atrakcyjności dla potencjalnych kandydatów. Propozycja przenosin została zaakceptowana przez dyrekcję i środowisko szkoły.

Zmiana pozwoli na bardziej ekonomiczne wykorzystanie budynków zarówno przy ul. Worcella, jak i przy ul. Kukuczki, gdzie można będzie utworzyć – zgodnie z rzeczywistymi dzielnicowymi potrzebami - oddziały przedszkolne lub nowe przedszkole.

Z kolei w kontekście wprowadzanej reformy oświaty zmiana umożliwi w przyszłości włączenie wygaszanego Gimnazjum nr 5 (obecnie mieszczącego się w budynku przy ul. Worcella) do VIII LO Samorządowego.

Szacunkowy koszt przekształcenia placówki przez zmianę jej siedziby to około 20 tys. zł. Kwota ta została zabezpieczona w planie wydatków Wydziału Edukacji UM na rok 2017.

Radni zdecydowali też o zamiarze likwidacji z dniem 31 sierpnia bieżącego roku Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego im. dr Władysława Biegańskiego przy ul. Dąbrowskiego 75. Z wnioskiem w tej sprawie do Wydziału Edukacji UM wystąpił jej dyrektor. Pogłębiający się niż demograficzny – a także zmiana kształcenia na poziomie studiów wyższych w zawodach medyczno-społecznych – sprawiają, że brak jest perspektyw do dalszego funkcjonowania szkoły, która nie miała nowego naboru.

Szkoła Policealna w obecnym kształcie została włączona w skład Zespołu Szkół im. dr Władysława Biegańskiego w roku 2005 (funkcjonuje w nim jeszcze III Liceum Ogólnokształcące). Rekrutacja do Szkoły Policealnej prowadzona była na 6 kierunkach, jednak z powodu małej liczby kandydatów w ostatnich latach kształcenie odbywało się tylko na 2 z nich. W latach 2014/2015 i 2015/2016 nie dokonano naboru już na żaden z kierunków, natomiast koszty związane z prowadzeniem szkoły były bardzo wysokie. Ostatnia klasa ukończyła naukę w zeszłym roku, a ze względu na małe zainteresowanie nie udało się otworzyć kolejnej klasy. W razie potrzeby wszystkie kierunki kształcenia, na które placówka prowadziła rekrutację, mogą być realizowane w innych częstochowskich szkołach, m.in. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jedyny zatrudniony jeszcze w szkole nauczyciel złożył wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Rozwiązanie Zespołu Szkół, z uwagi na likwidację Szkoły Policealnej, nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych w roku 2017 ani w kolejnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto