Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: łąki kwietne przyciągają wzrok i cieszą mieszkańców

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W okresie wiosenno-letnim w naszym mieście rozkwitły kwiaty. Dużą łąkę stworzono między innymi w dzielnicy Północ - w pasie pomiędzy jezdniami na odcinku między ulica Fieldorfa, a ulicami Kukuczki i Sosabowskiego. Niedaleko pojawiły się też piękne słoneczniki.

Łąki kwietne w tym roku pojawiły się między innymi przy alei Jana Pawła II, przy alei Marszałkowskiej, na Rynku Wieluńskim oraz przy ul. Fieldorfa-Nila (60 m kw.). Ich zasiew został zrealizowany przy współpracy miasta z Fundacją „Łąka”. Poza tym wiosną przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II/DK-91 (pomiędzy sklepem meblowym a pomnikiem Chrystusa Braterstwa Między Narodami) posiano dużą łąkę kwietną w kolorach ukraińskiej flagi. Do tego mamy miejskie słoneczniki. Zobaczyć je można przy ul. Fieldorfa-Nila, alei Jana Pawła II oraz przy ul. Śląskiej – na skwerze Solidarności.

Dzięki zrealizowanym na wiosnę pracom w różnych dzielnicach miasta możemy podziwiać kilkadziesiąt gatunków roślin i kwiatów. Łąka, która powstała w dzielnicy Północ, zajmuje ponad 2,3 tys. m kw. Pojawiły się tam między innymi: chabry, cykorie, dziewanny, dziurawce, mikołajki, mydlnice, rumiany, szałwie, ślazy, wiesiołki, złocienie, jaskry czy len. - Teren, na którym została posiana łąka kwietna, był wykorzystywany wyłącznie do wyprowadzania psów. A często trawa w tym miejscu była bardzo wysoka i nawet nie dało się tam wejść. Teraz kolorowe kwiaty rzeczywiście cieszą oczy. Od razu zrobiło się przyjemniej i można zrobić ciekawe zdjęcia - podkreśla jedna z mieszkanek dzielnicy Północ.

Obecnie, gdy dotkliwie odczuwamy zjawisko suszy hydrologicznej, łąki kwietne pozostają ciągle zielone, podczas gdy trawniki stają się żółte, tracąc całą swoją wartość biologiczną. Na dodatek służą one oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń pyłowych. 1m2 łąki kwietnej jest w stanie pochłonąć tyle dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych, co jedno pięcioletnie drzewo. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że łąka może być schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek, pełnią pożyteczną funkcję w ekosystemie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto