Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Godzina "W". 78. rocznica Powstania Warszawskiego. Tak oddano hołd bohaterom

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
1 sierpnia w Częstochowie, podobnie jak w większości miast w całej Polsce, punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny. W ten sposób rozpoczęły się miejskie uroczystości upamiętniające kolejną, 78. już, rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Przewodniczył jej biskup Antoni Długosz. Następnie uczestniczki i uczestnicy przeszli przed Pomnik Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza, gdzie odbyła się część oficjalna. Uczestniczyli w niej posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, a także żołnierze, kombatanci, mundurowi, harcerze, nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół oraz oczywiście mieszkańcy. - Każdego roku, 1 sierpnia, stajemy u stóp Grobu Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd bohaterskiej Warszawie i uczcić wszystkich znanych i nieznanych powstańców - mówił w trakcie uroczystości zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. - Pamięć o warszawskich powstańcach, o ich czynie zbrojnym, była, jest i będzie wiecznie żywa w naszych sercach, naszych myślach i naszych czynach - podsumował. Po oficjalnych przemowach poszczególne delegacje tradycyjnie składały kwiaty i zapalały znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Dla upamiętnienia godziny "W” i momentu wybuchu Powstania, o godz. 17.00 przeprowadzono krajowy test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

Organizatorem niedzielnych uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Amii Krajowej Okręgu Częstochowskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Blisko 45 tysięcy powstańców chciało wyzwolić swoją stolicę. Przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę. Bilans strat był tragiczny – 18 tys. powstańców straciło życie podczas walk i egzekucji, 25 tys. zostało rannych. Życie za wolną Warszawę oddało też 180 tysięcy cywilów, mieszkańców stolicy.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto