Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa chce zostać stolicą recyklingu. Miasto zgłosiło się do ogólnopolskiego konkursu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
arc
Częstochowa bierze udział w ogólnopolskim konkursie, którego celem jest zebranie, jak największej ilości elektrośmieci. Jest on adresowany przede wszystkim do szkół. Miasto, które wygra całą rywalizację, otrzyma statuetkę oraz tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Program organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko potrwa do 16 stycznia 2023. Finał odbędzie się podczas uroczystej gali połączonej z Ekologicznym Kongresem Miast.

Konkurs to przede wszystkim edukacja w praktyce i szansa na nagrodę dla placówki oświatowej. Przez najbliższe pół roku wiele szkół z całej Polski będzie rywalizować o nagrodę w wysokości 50 tys. złotych. Program opiera się na trzech krokach: rejestracja, fotorelacja i sama zbiórka. Udział szkoły w programie można zgłaszać na stronie. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w lutym 2023 roku.

By wziąć udział w programie wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym podajemy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej. Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci. Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane energią elektryczną z sieci lub bateriami. Za zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zdobędzie największą liczbę punktów, wygrywa 50 tysięcy złotych.

- W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Nauczyciele, którzy włączą się w akcję, jako koordynatorzy szkolni, ale także rodzice dający przykład swoim dzieciom, to środowisko społeczne, które tworzy idealne miejsce i czas dla wykreowania lokalnych liderów w dziedzinie ekologii. Najlepsi z nich przez Fundację Odzyskaj Środowisko zostaną zaproszeni do stałej współpracy, aby mogli dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji ekologicznej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto