Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa atrakcyjna dla inwestorów. Miasto jest na szóstym miejscu w rankingu

BR/mat. prasowe
W grudniowym raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową za rok 2012 podregion częstochowski znalazł się w krajowej czołówce pod względem atrakcyjności dla inwestycji przemysłowych i działalności usługowej.

W porównaniu z rankingiem atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej za 2011 r., w którym podregion częstochowski zajął 18. miejsce, w roku 2012 Częstochowa uplasowała się na wysokim 6. miejscu. Nasz podregion zanotował pod tym względem zdecydowanie największy awans.

Jako przyczyny tak znaczącego „skoku” specjaliści z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uznali m.in. poprawę infrastruktury gospodarczej, lepszą dostępność transportową, koszty pracy oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa powszechnego.

Mocnymi stronami podregionu są też zasoby wykwalifikowanej kadry pracowniczej, posiadanie wolnych terenów inwestycyjnych oraz duża aktywność inwestorów w częstochowskiej filii Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Co istotne, raport nie wskazał żadnych słabych stron podregionu częstochowskiego w kontekście lokowania u nas inwestycji przemysłowych

Częstochowa znalazła się również w czołówce podregionów najbardziej atrakcyjnych w kraju dla działalności usługowej (awans z miejsca 16. w roku 2011 na 11. w 2012). Taka lokata to zasługa m.in. jakości zasobów pracy oraz dużej liczby absolwentów szkół średnich i studentów. Jak podano w raporcie, Częstochowa i jej okolice charakteryzują się wysoką chłonnością rynku oraz siłą nabywczą przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, co również stanowi o sile podregionu.
Częstochowie nie udało się jeszcze w tym roku wskoczyć do najlepszej jedenastki tylko w klasyfikacji podregionów najbardziej atrakcyjnych dla działalności zaawansowanej technologicznie. Jednak - także w tym zakresie - atrakcyjność podregionu częstochowskiego została oceniona jako wysoka (w pięciostopniowej skali - od najniższej do najwyższej).
Ranking atrakcyjności podregionów i województw Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową publikowany jest od ośmiu lat - głównie z myślą o inwestorach zagranicznych.

W raporcie wykorzystywane są dane ilościowe pochodzące z systemu statystyki publicznej uzupełniane o dane i informacje pochodzące z innych źródeł. Autorzy rankingu korzystają z Banku Danych Regionalnych GUS, danych Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, danych z podmiotów zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi, informacji z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji (WPHiI) Ambasad RP w krajach o największym udziale w inwestycjach zagranicznych w Polsce.

W rankingu brano pod uwagę 54 podregiony (formalnie jest ich 66, ale dla potrzeb raportu podregiony-duże miasta, takie jak: Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław połączono z jednostkami otaczającymi, funkcjonalnie powiązanymi z tymi miastami).

Warto dodać, że w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej województw na czele raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową za 2012 r. jest województwo śląskie, wysoko oceniane zwłaszcza w zakresie zasobów i kosztów pracy, infrastruktury społecznej i gospodarczej, chłonności rynku, a także dostępności transportowej i aktywności wobec inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto