Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ci posłowie z woj. śląskiego głosowali za odrzuceniem ustawy o języku śląskim - LISTA 13. parlamentarzystów

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
To już 8. próba uznania śląskiego za język regionalny. Podobnie jak we wcześniejszych podejściach, sprawa przy Wiejskiej wywołuje duże emocje. Jak głosowali posłowie z woj. śląskiego? Sprawdzamy!

Którzy posłowie z woj. śląskiego głosowali przeciwko? Sprawdź - kliknij TUTAJ!

Ustawa o języku śląskim - to już 8. podejście

20 marca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o języku śląskim. Kluby PiS oraz Konfederacji złożyły wnioski o odrzucenie projektu już na tym etapie. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu głosowało 252 posłów, za było 172, a jeden wstrzymał się od głosu. To oznacza skierowanie projektu ustawy do komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Parlamentarzyści rządowej koalicji zgodnie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie ustawy. Wśród śląskich posłów PiS i Konfederacji nie było jednomyślności. Za odrzuceniem ustawy głosował m.in. Jarosław Wieczorek, który prawie przez 8 lat pełnił funkcję wojewody śląskiego, a za dalszym procedowaniem opowiedział się m.in. Marek Wesoły, były wiceszef MAP i pełnomocnik rządu ds. górnictwa.

Trwa głosowanie...

Czy język śląski powinien zostać uznany za język regionalny?

Języki śląski, kto za a kto przeciw?

W kwestii uznania śląskiego za język regionalny wszystkie partie tworzące koalicyjny rząd: Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) zagłosowały przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. Jednomyślności nie było jednak na opozycji. Posłowie PiS w zdecydowanej większości - 163 - głosowali za odrzuceniem projektu, a tylko 13 było za dalszym procedowaniem. W tej niewielkiej grupie większość stanowili parlamentarzyści wybrani z województwa śląskiego: Bożena Borys-Szopa, Grzegorz Gaża, Andrzej Gawron, Bolesław Piecha, Michał Woś, Grzegorz Matusiak, Jerzy Polaczek i Marek Wesoły.

- Dyscyplina nie ma tutaj znaczenia. Jestem przede wszystkim mieszkańcem Śląska i Ślązakiem od urodzenia. W tej kwestii nie zgadzam się z przedstawicielami innych części regionów Polski. Jestem absolutnym zwolennikiem zachowania tej tradycyjnej spuścizny związanej z językiem śląskim i zapewnienia jej ochrony - mówi Marek Wesoły.

Jednocześnie poseł Wesoły podkreśla, że choć głosował za dalszym procedowaniem, to ma sporo uwag do projektu.

Którzy posłowie z woj. śląskiego głosowali przeciwko? Sprawdź! Wejdź poniżej w galerię:

- Projekt poselski jest karkołomny i nie do końca rozwiązuje wszystkie nasze problemy z kwestią języka śląskiego - podkreśla Marek Wesoły. - Brak kodyfikacji języka śląskiego, kwestia jego wprowadzenia w tak krótkim czasie do szkół, kwestia nauczycieli. To wszystko jest nieprzygotowane i niespójne. Nie chciałbym, żebyśmy się jako Ślązacy wystawili na ośmieszenie przez projekt, który jest po prostu słaby i technicznie nieprzygotowany - dodaje.

To już kolejna próba!

To już 8. próba uznania śląskiego za język regionalny. Podobnie jak we wcześniejszych podejściach sprawa przy Wiejskiej wywołuje duże emocje. Poseł Wesoły choć głosował przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu ustawy, to w pewnym stopniu podziela pogląd panujący w jego ugrupowaniu mówiący o tym, że tak przygotowana ustawa, ma wymiar głównie polityczny.

- Nie chcę, żeby ktokolwiek w celach politycznych dzielił Ślązaków, to jest niedopuszczalne. My Ślązacy powinni my się zawsze trzymać razem i nie dać się podzielić. Po drugie, jak już coś robimy, to zróbmy to dobrze, mądrze, tak żeby pokazać całej Polsce, że jesteśmy sprawni i przygotowani do pewnych działań, a nie na zasadzie, że dajemy się politycznie wykorzystywać kilku politykom, którzy próbują na tym zbić kapitał polityczny - mówi Marek Wesoły.

W klubie PiS większość, 176 osób, głosowała za odrzuceniem projektu ustawy o języku śląskim. W tym gronie było 11 parlamentarzystów z naszego województwa, m.in. Jarosław Wieczorek, który prawie 8 lat pełnił urząd wojewody śląskiego. Zwróciliśmy się do niego z prośbą o komentarz ws. głosowania. W odpowiedzi poseł poinformował, że udzieli komentarza po sobotniej konwencji regionalnej PiS w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Którzy posłowie z woj. śląskiego głosowali przeciwko? Sprawdź - kliknij TUTAJ!

Posłami ze Śląska zrzeszonymi w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości są jeszcze Wojciech Szarama i Michał Wójcik, jednak nie wzięli udziału w głosowaniu.

Konfederacja wprowadziła do Sejmu trzech posłów z naszego województwa - przeciwko odrzuceniu projektu zagłosował Grzegorz Płaczek (jako jedyny w Konfederacji), a za odrzuceniem zagłosowali dwóch posłów z naszego regionu.

Ci posłowie z woj. śląskiego głosowali za odrzuceniem ustawy...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ci posłowie z woj. śląskiego głosowali za odrzuceniem ustawy o języku śląskim - LISTA 13. parlamentarzystów - Katowice Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto