Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Częstochowie ma już dziesięć lat. Co udało się zrealizować?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Ponad 800 zadań i ponad 80 milionów złotych – tak w największym skrócie można podsumować dziesięć lat funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Częstochowie. W tym czasie udało się zrealizować wiele inwestycji dotyczących niemal wszystkich obszarów życia miasta: zdrowia, edukacji, infrastruktury miejskiej (budowy i remonty dróg oraz chodników), sportu i ochrony środowiska.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta Częstochowy, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki. Mogą oni wybierać spośród zadań ogólnomiejskich oraz dzielnicowych. Każda głosująca osoba ma do rozdysponowania 10 punktów na te pierwsze i te drugie projekty.

- Od pierwszej edycji budżet obywatelski w Częstochowie cieszył się dużym zainteresowaniem. Mieszkanki i mieszkańcy głosują, zmieniają miasto i chcą mieć wpływ na to, jak ono wygląda. Jest to narzędzie, które przyjęło się w Częstochowie - przyznaje Agata Wierny z Urzędu Miasta w Częstochowie.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, kiedy w Częstochowie funkcjonuje budżet obywatelski, udało się zrealizować ponad 800 zadań. W sumie na ten cel z miejskiej kasy wydano ponad 80 milionów złotych.

- W ciągu tych lat powstało kilkaset różnych inwestycji. Ciężko wymienić te najistotniejsze. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji ekologicznych, było wsparcie dla schroniska dla bezdomnych zwierząt, wybudowano wiele boisk, zmieniła się infrastruktura sportowa, ale także codzienna. Powstawały też osiedlowe place zabaw, siłownie ogólnomiejskie. Mam nadzieję, że większość mieszkańców zetknęła się z tablicą informującą o tym, że dane zadanie zostało zrealizowane właśnie w ramach budżetu obywatelskiego - podkreśla Agata Wierny.

Rokrocznie pomysły mieszkańców dotyczą wszystkich obszarów życia miasta: zdrowia, edukacji, infrastruktury miejskiej (budowy i remontów dróg oraz chodników), sportu i ochrony środowiska. W ramach troski o kondycję fizyczną są też propozycje zajęć tanecznych, nordic walking, czy jogi na świeżym powietrzu. Wśród pomysłów pojawiają się tradycyjnie zadania wspierające częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt, czy pomoc dzikim ptakom, żyjącym w mieście.

Poza tym dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się na przykład:

  • zakupić defibrylatory,
  • zorganizować muzyczne pikniki,
  • poprawić infrastrukturę stadiony Skry Częstochowa,
  • otworzyć psi park,
  • stworzyć zielone ściany,
  • zmodernizować ścieżkę zdrowia w Lasku Aniołowskim,
  • zakupić nowości do bibliotek,
  • zorganizować kino pod chmurką,
  • stworzyć grill park na promenadzie,
  • stworzyć nowe toalety publiczne,
  • zorganizować Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen,
  • stworzyć boisko położone przy ul. Łukasińskiego 40.

Budżet obywatelski mocno aktywizuje lokalne społeczności.

- To jest główny cel - integracja mieszkańców i wzrost kapitału społecznego. Mieszkańcy współdziałają ze sobą i biorą odpowiedzialność, za to, jak będzie się zmieniało ich najbliższe otoczenie oraz miasto, w którym żyją. Najprościej mówiąc, współuczestniczą w życiu swojej dzielnicy i całej Częstochowy - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto