Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ARTeria 2014 - zobacz wielki wózek sklepowy na placu Biegańskiego

PC
ARTeria 2014 - zobacz wielki wózek sklepowy na placu Biegańskiego
ARTeria 2014 - zobacz wielki wózek sklepowy na placu Biegańskiego Piotr Ciastek
Dziś na placu Biegańskiego kolektyw kARTon zaprosił do zabawy najmłodszych. Dzieci z pomocą dorosłych projektowały stroje dla manekinów z recyklingu. Przed ratuszem stanął także ogromny wózek sklepowy. Zobaczcie zdjęcia!

Arteria to kolejna, czwarta już odsłona festiwalu sztuki odbywającego się w przestrzeni publicznej, na stałe wpisanego w miejski krajobraz Częstochowy. Tegoroczna edycja obfituje w wiele wydarzeń, na które składają się przede wszystkim działania zaproszonych artystów definiujących na nowo miejską tkankę.

Natalia Romik, Jacek Adamas, Łukasz Surowiec, Piotr Bujak, Paulina Poczęta, Szymon Motyl, Paweł Hajncel i duet FRiKO to jedni z wielu twórców, którzy będą rozsiewać artystyczne wirusy w całym mieście. Ich działania to eksperymentujące, intelektualne rebelie, które mają doprowadzić do szerszej dyskusji nad newralgicznymi problemami społecznymi. Romik podążać będzie tropem częstochowskich Żydów, stwarzając przenośne archiwum utkane z powoli zacierających się wspomnień, map oraz fotografii, Surowiec ze swoim projektem „Śpiewcy” angażować będzie publiczność żyjącą w skrajnym ubóstwie, Konrad Zduniak zaaranżuje swój performance „Lyrics”, a Paweł Hajncel będzie zbierać podpisy pod listem poparcia dla decyzji władz miasta Częstochowy o programie dla rodzin dotkniętych chorobą bezpłodności.

Jacek Adamas będzie rozbudzać dyskusję na temat wszędobylskiego konsumpcjonizmu, a Piotr Bujak stworzy wieloczęściową instalację wideo, poruszającą problem koniunkturalnego manipulowania normami etyczno-moralnymi. Kontynuacją ich działań będzie akcja duetu artystycznego FRiKO, podejmującego zagadnienie tolerancji oraz performance Konrada Zduniaka odwołującego się do pamięci przeładowanej popkulturowymi tekstami.

Tymczasem Paulina Poczęta będzie kolekcjonować intymne historie, zamykając je w misternie wykonanych obiektach składających się na cykl „Lekcja skarpet”. Nie zabraknie także warsztatów, koncertów, dyskusji, a także interwencji zachęcających do podjęcia miejskich wędrówek, wymiany informacji oraz zebrania intymnych doświadczeń miasta. Sprzyjać temu będzie RUMB- mobilna, nomadyczna platforma kultury, stanowiąca estetyczną ingerencję w miejski krajobraz. Jej nazwa nie jest przypadkowa. To dawna miara kąta, stosowana przez żeglarzy, która narzuca bezpośrednie skojarzenia z odkrywaniem zmienności i nieustannego, płynnego ruchu otaczającej przestrzeni. RUMB to terytorium błogiego lenistwa, intensywnych dyskusji i nawiązywania dialogu. Jego konstrukcja przewożona na tuzinie rowerów, pojawi się w centrum Częstochowy, zachęcając do rozważań na temat stereotypowego myślenia o miejskiej przestrzeni jako samodzielnym organizmie który przytłacza, powodując zadyszkę swoim zawrotnym tempem istnienia.

Tegoroczna Arteria to próba stworzenia miejskiego przewodnika, dzięki któremu osobiste narracje oraz mitologie stworzą społeczny portret ukształtowany ze snów, wyobrażeń, idei oraz historii, dzięki którym oswajanie otaczającej, hałaśliwej przestrzeni stanie się pretekstem do stawiania pytań o obecność i sens sztuki w przestrzeni publicznej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto