Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4. zjazd Żydów Częstochowian i ich Potomków

Janusz Strzelczyk
arc
Podczas 4. zjazdu Żydów Częstochowian i ich Potomków nie tylko odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary Holcaustu, ale też rozmawiano o biznesie.

- Mam nadzieję na dobrą współpracę - mówił Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy.

Zygmunt Rolat zwrócił między innymi uwagę, że w Częstochowie nie ma hotelu dobrej klasy, w którym chcieliby się zatrzymywać naprawdę bogaci biznesmeni. Taki hotel ma stanąć, na kempingu Oleńka za dwa lata.

- Nie byłoby gospodarczej Częstochowy, gdyby nie przedsiębiorcy, kupcy i inżynierowie żydowskiego pochodzenia. Nasi przodkowie wspólnie dbali o rozwój naszego miasta, razem je budowali - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, podczas spotkania zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. - Współczesna Częstochowa jest miastem niezwykle otwartym i przyjaznym, a jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na świecie.

Do inwestowania w Częstochowie zachęcał m.in. przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków Zygmunt Rolat oraz biznesmen Alan Silberstein (to wraz z nim Zygmunt Rolat sfinansował wystawę Żydzi Częstochowianie, która od kilku lat podróżuje po świecie).

Alon Goldman, przewodniczący Związku Żydów Częstochowian w Izraelu (jego dziadkowie pochodzili z Częstochowy) obiecał, że pomoże w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat możliwości nawiązania współpracy, mówił o nich także m.in. Artur Ogiński z TRW oraz Artur Gacek, reprezentujący Polontex i Częstochowską Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową. Miejsc związanych ze społecznością żydowską żyjącą przed drugą wojną światową w Częstochowie jest wiele i chętnie byłyby odwiedzane przez zagranicznych gości.

Dlatego tak interesujący jest projekt 8 Bram Jerozolimy, realizowany przez Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. W szkole tej goście spotkali się na Święcie Szałasów.

Projekt 8 Bram Jerozolimy upamiętnia m.in. miejsca i mieszkających w Częstochowie Żydów. Obejmuje on najważniejsze punkty związane z ich historią w mieście. Jest to m.in. cmentarz żydowski przy ulicy Złotej.

To czwarty, co co wielkości kirkut w Polsce. Jest na nim 5 tysięcy macew i grobów. Został założony na początku XIX wieku. Filharmonia Częstochowska została wybudowana na gruzach zburzonej przez Niemców dużej synagogi.
Przy ulicy Kawiej są groby około 2 tysięcy rozstrzelanych Żydów z częstochowskiego getta.

Przy ulicy Strażackiej jest pomnik upamiętniający zamordowanych przez hitlerowców częstochowskich Żydów. Z tego miejsca wyruszały transporty Żydów z likwidowanego getta do Treblinki.

Szpital przy ul. Mirowskiej został wybudowany z inicjatywy Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynności. Na budynków przy ul. Filmatów 30/32 umieszczono tablicę upamiętniającą Żydowski Obóz Pracy Niewolniczej. Przy ul. Olsztyńskiej jest tablica upamiętniająca ofiary "krwawego poniedziałku" z 1939 r., w tym Żydów. Na pl. Bohaterów Getta jest tablica poświęcona pamięci członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto