Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Pile na prezydenta
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na prezydenta w Pile podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- DUDZIŃSKA Beata - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 71,01% (14 548 głosów)
- PORZUCEK Marcin Bartosz - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 28,99% (5 940 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na prezydenta.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta w Pile podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- DUDZIŃSKA Beata - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 47,59% (12 124 głosów)
- PORZUCEK Marcin Bartosz - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 19,71% (5 020 głosów)
- LUBOŃSKI Adam Sławomir - KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE: 13,32% (3 392 głosów)
- MUSIAŁ Edyta Irena - KW STOWARZYSZENIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE W PILE: 7,93% (2 020 głosów)
- BOCIAN Kamil Bartosz - KWW LEWICA OBYWATELSKA: 4,73% (1 205 głosów)
- GRZEGRZÓŁKA Julita Małgorzata - KWW JULITY GRZEGRZÓŁKI CZAS NA ZMIANY: 3,57% (909 głosów)
- SŁOBODA Tomasz Marcin - KW STOWARZYSZENIA ODNOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ: 3,16% (804 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- JARECKI Przemysław: pozycja 1 : 12,59% (596 głosów)
- PETRI Andrzej: pozycja 2 : 1,88% (89 głosów)
- LIBEROWICZ Krystyna: pozycja 3 : 1,84% (87 głosów)
- ROMAN Marian Antoni: pozycja 4 : 1,08% (51 głosów)
- TOMASZEWSKA Alicja Anna: pozycja 5 : 1,04% (49 głosów)
- SASS Krzysztof Franciszek: pozycja 6 : 0,89% (42 głosów)
- MARSZAŁEK Ewelina: pozycja 7 : 1,73% (82 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- ZAWALNIAK Maria Ewa: pozycja 1 : 2,28% (108 głosów)
- PAZDEJ Mateusz: pozycja 2 : 11,85% (561 głosów)
- KOCHANOWSKA Joanna Bożena: pozycja 3 : 1,16% (55 głosów)
- KRZOSKA Zbigniew: pozycja 4 : 0,82% (39 głosów)
- MICHALAK Bożena Krystyna: pozycja 5 : 0,51% (24 głosów)
- KOZIEŁ Agata: pozycja 6 : 0,53% (25 głosów)
- GROCHOWSKI Marek Sławomir: pozycja 7 : 0,61% (29 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- SZUTKOWSKI Lucjan Grzegorz: pozycja 1 : 15,59% (738 głosów)
- KACZMAREK Urszula Alicja: pozycja 2 : 6,91% (327 głosów)
- STĘRZEWSKA Anna Maria: pozycja 3 : 2,56% (121 głosów)
- MOLĘDA Agnieszka Teresa: pozycja 4 : 3,42% (162 głosów)
- GRABOWSKI Andrzej: pozycja 5 : 1,37% (65 głosów)
- CHWIŁKOWSKA-KĘPCZYŃSKA Małgorzata Wioletta: pozycja 6 : 2,01% (95 głosów)
- GÓRNY Kajetan Krzysztof: pozycja 7 : 2,43% (115 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA ODNOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
- PYZIAK Zbigniew Paweł: pozycja 1 : 6,21% (294 głosów)
- ŁADZIŃSKA Maria: pozycja 2 : 0,82% (39 głosów)
- OLECHNOWICZ Bartosz: pozycja 3 : 0,42% (20 głosów)
- ZAWADA Kamila: pozycja 4 : 0,53% (25 głosów)
- MATUSZAK Marcin Paweł: pozycja 5 : 0,13% (6 głosów)
- SKRZYPCZYK Teresa: pozycja 6 : 0,21% (10 głosów)
- SMAGUR Piotr: pozycja 7 : 1,25% (59 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE W PILE:
- POCHYLSKI Tomasz: pozycja 1 : 5,24% (248 głosów)
- MUSIAŁ Edyta Irena: pozycja 2 : 3,38% (160 głosów)
- KNAP Arkadiusz Janusz: pozycja 3 : 0,42% (20 głosów)
- NAWROT Sławomir Krzysztof: pozycja 4 : 0,34% (16 głosów)
- KOWALEWSKA Kamila: pozycja 5 : 1,16% (55 głosów)
- GLIŃSKA Leokadia Małgorzata: pozycja 6 : 0,13% (6 głosów)
- URBAŃSKI Adrian: pozycja 7 : 0,25% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEWICA OBYWATELSKA:
- KAMIŃSKA-LECH Iwona Maria: pozycja 1 : 4,01% (190 głosów)
- WEGNER Sławomir: pozycja 2 : 0,95% (45 głosów)
- STAWIŃSKA Monika Anna: pozycja 3 : 0,23% (11 głosów)
- TWARDOWSKI Dominik Kacper: pozycja 4 : 0,25% (12 głosów)
- SAETGAREEVA-MISZTAL Zulfia: pozycja 5 : 0,06% (3 głosów)
- KRZYSZTOFIAK Mateusz: pozycja 6 : 0,49% (23 głosów)
- KRÓL Magdalena: pozycja 7 : 0,42% (20 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- MILSKA Gabriela Maria: pozycja 1 : 9,44% (739 głosów)
- BIELAZIK Tadeusz Stanisław: pozycja 2 : 2,27% (178 głosów)
- ŁUŚ Halina Maria: pozycja 3 : 4,51% (353 głosów)
- WALKOWIAK Marek Witold: pozycja 4 : 0,7% (55 głosów)
- JAROSZEWICZ Tomasz: pozycja 5 : 0,68% (53 głosów)
- GROCHOWSKI Zygmunt Bogdan: pozycja 6 : 0,51% (40 głosów)
- STADNIK Krystyna Maria: pozycja 7 : 0,74% (58 głosów)
- SOLAK Natalia Bernaba: pozycja 8 : 0,23% (18 głosów)
- SADOWSKA Magdalena: pozycja 9 : 2,81% (220 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- WCISŁO Grzegorz Mirosław: pozycja 1 : 4,49% (352 głosów)
- KWIATKOWSKA-ŚLUSARSKA Alina Barbara: pozycja 2 : 1,05% (82 głosów)
- ŻMUDA Michał Aleksander: pozycja 3 : 1,2% (94 głosów)
- BALCEROWSKA Anna: pozycja 4 : 0,43% (34 głosów)
- BIELAWSKI Krzysztof Robert: pozycja 5 : 0,65% (51 głosów)
- WINIARCZYK Daria: pozycja 6 : 0,55% (43 głosów)
- NOWAK Anna Maria: pozycja 7 : 1,01% (79 głosów)
- SENSKA Krzysztof: pozycja 8 : 0,5% (39 głosów)
- JAMKA-ŻARNOWSKA Justyna Agnieszka: pozycja 9 : 0,59% (46 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- STALĘGA Wioletta: pozycja 1 : 16% (1 253 głosów)
- ANDRUSZKIEWICZ Marek Zbigniew: pozycja 2 : 10,74% (841 głosów)
- SZWEDZIŃSKI Jan: pozycja 3 : 4,66% (365 głosów)
- KRUPKA-ZARĘBA Ewa Sabina: pozycja 4 : 3,64% (285 głosów)
- SZWEDA Leszek Jacek: pozycja 5 : 1,84% (144 głosów)
- PREIHS Katarzyna: pozycja 6 : 1,43% (112 głosów)
- MICHALAK Danuta Stanisława: pozycja 7 : 1,24% (97 głosów)
- JANKOWSKA Cecylia: pozycja 8 : 1,09% (85 głosów)
- ŻEREBIŁO Emil: pozycja 9 : 1,62% (127 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JULITY GRZEGRZÓŁKI CZAS NA ZMIANY:
- MORKOWSKA Klaudia: pozycja 1 : 1,03% (81 głosów)
- PRZYGODZKI Mirosław: pozycja 2 : 0,78% (61 głosów)
- MAĆKÓW Małgorzata: pozycja 3 : 0,56% (44 głosów)
- TRACZYK Kamil Edward: pozycja 4 : 0,11% (9 głosów)
- ADAMSKI Bartosz Przemysław: pozycja 5 : 0,26% (20 głosów)
- KRYCH Mariusz Mikołaj: pozycja 6 : 0,04% (3 głosów)
- RUTA-ZYGIEL Monika: pozycja 7 : 0,23% (18 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA ODNOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
- KARPIŃSKI Mieczysław Kazimierz: pozycja 1 : 2,2% (172 głosów)
- KWIATKOWSKI Michał: pozycja 2 : 0,28% (22 głosów)
- RATAJCZAK Zdzisława Maria: pozycja 3 : 0,08% (6 głosów)
- KIESLING Tomasz: pozycja 4 : 0,36% (28 głosów)
- KASICA Bożena Ewa: pozycja 5 : 0,19% (15 głosów)
- FILUT Iwona: pozycja 6 : 0,1% (8 głosów)
- LESZCZEWICZ Adam: pozycja 7 : 0,15% (12 głosów)
- JANISZEWSKA Halina Dorota: pozycja 8 : 0,15% (12 głosów)
- WÓJCIK Arkadiusz: pozycja 9 : 0,7% (55 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE W PILE:
- JOPEK Józef: pozycja 1 : 4,83% (378 głosów)
- CIURZYŃSKI Karol Filip: pozycja 2 : 0,5% (39 głosów)
- NOWAKOWSKA Joanna Zofia: pozycja 3 : 1,02% (80 głosów)
- PEKSA Grzegorz: pozycja 4 : 1,58% (124 głosów)
- JUŁGA Sylwia Anna: pozycja 5 : 0,31% (24 głosów)
- KOPACZYK Dariusz: pozycja 6 : 1,4% (110 głosów)
- CHROMIŃSKA Justyna Magdalena: pozycja 7 : 0,19% (15 głosów)
- ŻYBORT Wioletta Helena: pozycja 8 : 0,38% (30 głosów)
- TRZCIŃSKI Tomasz Klaudiusz: pozycja 9 : 1,4% (110 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEWICA OBYWATELSKA:
- KARWACKI Dariusz Ireneusz: pozycja 1 : 3,17% (248 głosów)
- KRZYSZTOFIAK-LISZKA Monika: pozycja 2 : 1,24% (97 głosów)
- GRZEGORCZYK Sławomir Grzegorz: pozycja 3 : 0,24% (19 głosów)
- GÓRAWSKI Marcin: pozycja 4 : 0,14% (11 głosów)
- WEGNER Anna Dorota: pozycja 5 : 0,69% (54 głosów)
- BERNACKI Edward Józef: pozycja 6 : 0,28% (22 głosów)
- WAJER Anna Ewa: pozycja 7 : 0,57% (45 głosów)
- KRÓL Kamil: pozycja 8 : 0,2% (16 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- MILER Maria Lidia: pozycja 1 : 9,8% (608 głosów)
- LEWANDOWSKI Tomasz: pozycja 2 : 2,69% (167 głosów)
- RADKE Agata: pozycja 3 : 1,74% (108 głosów)
- NAHAJOWSKI Edward Jan: pozycja 4 : 0,29% (18 głosów)
- MAKARO Wacław Józef: pozycja 5 : 0,13% (8 głosów)
- TALARCZYK Piotr Mariusz: pozycja 6 : 0,48% (30 głosów)
- KRUPA Halina Kazimiera: pozycja 7 : 0,65% (40 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- KNIECICKI Rafał Jan: pozycja 1 : 3,27% (203 głosów)
- KOCHAŃSKA Olga Anna: pozycja 2 : 2,71% (168 głosów)
- KLUK Dominik: pozycja 3 : 2,02% (125 głosów)
- POCHOWSKA Dominika: pozycja 4 : 0,37% (23 głosów)
- KAMUDA Szymon: pozycja 5 : 0,32% (20 głosów)
- DRATWA Justyna: pozycja 6 : 0,63% (39 głosów)
- PACZYŃSKI Daniel Andrzej: pozycja 7 : 0,53% (33 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KUBICA Maria Stanisława: pozycja 1 : 19,75% (1 225 głosów)
- KARPIŃSKA Zdzisława Jolanta: pozycja 2 : 7,97% (494 głosów)
- WEGNER Sławomir: pozycja 3 : 5,05% (313 głosów)
- KWIATKOWSKA-ŚWIGOŃ Monika: pozycja 4 : 2,82% (175 głosów)
- SZUTKOWSKI Roman: pozycja 5 : 3,11% (193 głosów)
- POSZWA Sławomir Piotr: pozycja 6 : 2,1% (130 głosów)
- KARWACKA Kamila Anna: pozycja 7 : 5,42% (336 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JULITY GRZEGRZÓŁKI CZAS NA ZMIANY:
- PRZYBYLSKI Piotr Dariusz: pozycja 1 : 1,45% (90 głosów)
- CHABIERA Marcin Jacek: pozycja 2 : 0,32% (20 głosów)
- BALCEWICZ Agnieszka Julia: pozycja 3 : 0,63% (39 głosów)
- REWOLIŃSKA Beata: pozycja 4 : 0,39% (24 głosów)
- MAŃCZAK Łukasz: pozycja 5 : 0,15% (9 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA ODNOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
- RÓŻNIAK-KRZESZEWSKA Beata: pozycja 1 : 3,47% (215 głosów)
- DEREZIŃSKI Mieczysław: pozycja 2 : 0,84% (52 głosów)
- ŻYŁA Adrian: pozycja 3 : 0,35% (22 głosów)
- KOT Magdalena: pozycja 4 : 0,27% (17 głosów)
- KRZYŻANOWSKA Urszula: pozycja 5 : 0,18% (11 głosów)
- PROMIS Ireneusz Stanisław: pozycja 6 : 0,08% (5 głosów)
- NOWACKI Jakub: pozycja 7 : 0,19% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE W PILE:
- PABICH Magdalena: pozycja 1 : 9,48% (588 głosów)
- TABAŁA Łukasz Marek: pozycja 2 : 1,74% (108 głosów)
- STANILEWICZ Alicja Urszula: pozycja 3 : 0,71% (44 głosów)
- WITT Maciej Bronisław: pozycja 4 : 0,71% (44 głosów)
- POKRYSZKO Marta: pozycja 5 : 0,42% (26 głosów)
- SKWAREK Jakub Krzysztof: pozycja 6 : 0,4% (25 głosów)
- BARTOSZEWICZ Wiesław Witold: pozycja 7 : 1,48% (92 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEWICA OBYWATELSKA:
- BŁASZCZYK-MIĘŻALSKA Anna: pozycja 1 : 2,35% (146 głosów)
- TRELA Adam Antoni: pozycja 2 : 0,79% (49 głosów)
- MICIAK Marta Dorota: pozycja 3 : 0,45% (28 głosów)
- DRZEWIECKI Krzysztof: pozycja 4 : 0,24% (15 głosów)
- SZCZEPANIAK Gabriela Bernadeta: pozycja 5 : 0,24% (15 głosów)
- TASZAREK Roman Adam: pozycja 6 : 0,15% (9 głosów)
- WRÓBEL Małgorzata Anna: pozycja 7 : 0,65% (40 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- SOLARSKA Anna Stanisława: pozycja 1 : 10,62% (677 głosów)
- MAKOWSKI Zbigniew Tadeusz: pozycja 2 : 3,61% (230 głosów)
- NISIEWICZ Roman: pozycja 3 : 1,43% (91 głosów)
- CHŁODEK Jerzy: pozycja 4 : 0,56% (36 głosów)
- SZYMAŃSKA-OZGA Gabriela Elżbieta: pozycja 5 : 0,66% (42 głosów)
- BIELAZIK Aleksandra: pozycja 6 : 0,74% (47 głosów)
- KABUS Anna Maria: pozycja 7 : 1,1% (70 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:
- SEMENIUK Mariusz: pozycja 1 : 3,97% (253 głosów)
- GÓRSKA Monika: pozycja 2 : 1,65% (105 głosów)
- GLIŃSKI Kamil: pozycja 3 : 1,18% (75 głosów)
- KOŹMIŃSKA Marzena Katarzyna: pozycja 4 : 1,07% (68 głosów)
- PYKA Piotr Aleksander: pozycja 5 : 0,36% (23 głosów)
- WYKA Daria Kinga: pozycja 6 : 0,61% (39 głosów)
- SIWEK Paulina Maria: pozycja 7 : 0,96% (61 głosów)
- WOJNOWSKI Sławomir Piotr: pozycja 8 : 0,66% (42 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- SULIMA Kazimierz Tadeusz: pozycja 1 : 12,99% (828 głosów)
- KASIOR Teresa: pozycja 2 : 8,17% (521 głosów)
- TOBOŁA Marek Edmund: pozycja 3 : 7,3% (465 głosów)
- CZYŻ-GĄCIAREK Agnieszka Maria: pozycja 4 : 1,9% (121 głosów)
- NALEPA Mirosław Zygmunt: pozycja 5 : 3,56% (227 głosów)
- KUCHARSKA Lidia Zenobia: pozycja 6 : 1,52% (97 głosów)
- KRAJEWSKI Cezary Andrzej: pozycja 7 : 1,05% (67 głosów)
- FRĄCKOWSKA-PILARSKA Kama: pozycja 8 : 6,62% (422 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JULITY GRZEGRZÓŁKI CZAS NA ZMIANY:
- JASIŃSKA Katarzyna Anna: pozycja 1 : 0,71% (45 głosów)
- PILCH Adam Tomasz: pozycja 2 : 0,33% (21 głosów)
- CZAJKA Magdalena: pozycja 3 : 0,27% (17 głosów)
- PRZYTARSKI Czesław Władysław: pozycja 4 : 0,03% (2 głosów)
- SZCZEPAŃSKA Leokadia Jadwiga: pozycja 5 : 0,09% (6 głosów)
- POLAKOWSKA Maria Sławomira: pozycja 6 : 0,38% (24 głosów)
- PIERŚCIENIAK Wojciech: pozycja 7 : 0,24% (15 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA ODNOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
- SŁOBODA Tomasz Marcin: pozycja 1 : 2,45% (156 głosów)
- SZCZECINA Barbara Bogusława: pozycja 2 : 0,64% (41 głosów)
- KUCHARSKI Piotr: pozycja 3 : 0,2% (13 głosów)
- ADAMSKA Maria Ewa: pozycja 4 : 0,17% (11 głosów)
- ZAJĄC Andrzej: pozycja 5 : 0,35% (22 głosów)
- WYTRZYSZCZEWSKI Marcin: pozycja 6 : 0,05% (3 głosów)
- KLIMA Agnieszka: pozycja 7 : 0,19% (12 głosów)
- MARSZAŁEK Agnieszka Zofia: pozycja 8 : 0,16% (10 głosów)
KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE W PILE:
- PIECHOCKA Emilia Marta: pozycja 1 : 5,07% (323 głosów)
- ZUBLEWICZ Przemysław: pozycja 2 : 0,96% (61 głosów)
- BARANIECKA Katarzyna Anna: pozycja 3 : 0,77% (49 głosów)
- POCHYLSKI Mirosław: pozycja 4 : 1,91% (122 głosów)
- SKACZKOWSKA Natalia Katarzyna: pozycja 5 : 0,72% (46 głosów)
- BEKIERSKI Karol: pozycja 6 : 0,41% (26 głosów)
- CICHY Daniel Rafał: pozycja 7 : 0,77% (49 głosów)
- JUDYCKI Robert Antoni: pozycja 8 : 2,93% (187 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEWICA OBYWATELSKA:
- BOCIAN Kamil Bartosz: pozycja 1 : 4,58% (292 głosów)
- HOFFMANN Dagmara Monika: pozycja 2 : 1,8% (115 głosów)
- WESOŁOWSKI Piotr Marek: pozycja 3 : 0,17% (11 głosów)
- JAGIEŁŁOWICZ Ewa: pozycja 4 : 0,2% (13 głosów)
- MIĘSIKOWSKI Jakub Paweł: pozycja 5 : 0,17% (11 głosów)
- SKWAREK Hanna: pozycja 6 : 0,45% (29 głosów)
- LECH Artur: pozycja 7 : 0,2% (13 głosów)
- GÓRAWSKA Dominika Agnieszka: pozycja 8 : 0,35% (22 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?
2 tura wyborów samorządowych przeprowadzana jest jedynie w przypadku prezydenta, wójta i burmistrza. Ma to miejsce, kiedy podczas pierwszej tury nie wyłoniono zwycięzcy, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. W drugiej turze biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki i odbywa się ona 14 dni po pierwszym głosowaniu.
Może być również tak, że więcej niż dwóch kandydatów otrzymało ilość głosów, która uprawnia do udziału w drugiej turze. Wtedy o przejściu dalej decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów.
Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska lepszy rezultat w głosowaniu. Jeśli jednak dojdzie do remisu, to decydujące okaże się to, który z nich w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał większą ilość głosów niż drugi kandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, a są to między innymi:
- opracowywanie programów rozwoju,
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- wykonywanie budżetu.
Ponadto są reprezentantami gminy i odpowiadają za kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Ile trwa kadencja wójta, burmistrza i prezydenta?
Według obowiązującego prawa kadencja prezydenta, burmistrza i wójta może trwać 5 lat. Dodatkowo w 2018 roku ustanowiono zasadę dwukadencyjności, która umożliwia prezydentowi, burmistrzowi i wójtowi ubieganie się o reelekcję tylko raz. Kadencja w latach 2018-2023 jest pierwszą, którą obowiązują te przepisy.
Może Cię zainteresować
Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?