MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Miasta Malborka. Historia, której można było dotknąć, i sesja fotograficzna w stylu retro

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W akcję Europejskiej Nocy Muzeów kolejny rok z rządu włączyło się Muzeum Miasta Malborka. Jedną z atrakcji był m.in. list z 1901 r. wyciągnięty niedawno z kapsuły czasu w Ratuszu Staromiejskim. Goście mogli też wziąć udział w sesji fotograficznej w stylu retro.

Noc w Muzeum Miasta Malborka. Kapsuła czasu i sesja w stylu retro

Ekipa Muzeum Miasta Malborka na czele z dyrektorem Tomaszem Agejczykiem przez cztery godziny podejmowała gości w sobotę (18 maja) w ramach dorocznej akcji promującej placówki muzealne. Do północy można było m.in. obejrzeć dostępne wystawy. W piwnicach nadal znajduje się ekspozycja poświęcona więźniom niemieckiego Stalagu XXB Marienburg Willenberg, na której nowością jest odtworzona izba jeńców.

Uczestnicy Nocy Muzeów mogli też obejrzeć wystawę "W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów". Nie tylko pierwszych, bo ramy czasowe obejmują okres od XIX wieku do lat 80. XX wieku. W sobotni wieczór dodatkiem nawiązującym do tej ekspozycji była możliwość uczestnictwa w sesji fotograficznej w stylu retro. W strojach z epoki (przełom XIX i XX wieku) uwieczniała gości muzeum malborska fotograf, Kama Trojak.

Historii można było dosłownie dotknąć, bo wyeksponowane zostały zabytkowe elementy wieży Ratusza Staromiejskiego, zdemontowane w kwietniu br. w związku z trwającym pierwszym etapem remontu tego obiektu. Chodzi o wiatrowskaz, krzyż i kulę. W tej ostatniej – jak malborczycy już doskonale wiedzą – znaleziono kapsułę czasu z listem z 1901 roku opisującym odbudowę dachu ratusza po pożarze Starego Miasta. To pismo wraz z tłumaczeniem także zostało wyłożone w gablocie z okazji Nocy Muzeów. Można więc było sobie przeczytać, że „podczas wielkiego pożaru, który miał miejsce 26 lipca 1899 roku, pożarowi uległa drewniana empora wieży ratusza, w wyniku czego spłonęła wieżyczka dachowa i krokwie, zniszczeniu uległa cała stolarka, a dwa dzwony z XV w. się stopiły”.

CZYTAJ TEŻ: Już wiadomo, co skrywała kapsuła czasu z Ratusza Staromiejskiego w Malborku

Projekt przywrócenia dachu i wieżyczki kalenicowej do ich pierwotnej formy został opracowany przez prywatnego Conrada Steinbrechta (wówczas kierownika Zarządu Odbudowy Zamku) z pomocą rządowego inspektora budowlanego Friedricha Ebela jesienią 1899 roku. Koszt budowy wyniósł 23 000 marek.

Na ten cel miasto wypłaciło z pieniędzy z odszkodowania za pożar 11 391 marek, Powiat Malbork jako pomoc zgodnie z wnioskiem starosty v. Glasenapp – 300 marek, wreszcie Jego Cesarska i Królewska Mość zgodnie z najwyższym dekretem z dnia 18 lipca 1900 r. - 11 309 marek - czytamy w liście z 1901 r.

Budową kierował Steinbrecht, nadzór nad pracami wykonawczymi przejął architekt rządowy Bernhard Schmid, a prace ciesielskie i murarskie powierzono mistrzowi murarskiemu Carlowi Kleinowi z Malborka. Oprócz tych trzech nazwisk pod listem z kapsuły czasu, która trafiła do kuli na wieżyczce ratusza 15 kwietnia 1901 roku, znajduje się również nazwisko Paula Kollakowskiego, urzędnika budowlanego. Bo to on spisał te słowa. List kończy się przesłaniem: „Boże, chroń ratusz przed pożarem!”

Muzeum Miasta Malborka podczas Nocy Muzeów 2024 odwiedziło ponad 200 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto