Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znicz Pamięci Żołnierzom 7 Dywizji Piechoty

RP
Częstochowskie szkoły pomimo rozpoczynającego się roku szkolnego nie zapominają o upamiętnieniu wybuchu II wojny światowej. Wrzesień 1939 roku na ziemi częstochowskiej to walki Wołyńskiej Brygady Kawalerii, ale nie tylko. Od kilku lat coraz intensywniej mieszkańcom regionu pasjonaci historii przypominają o walkach 7 Dywizji Piechoty, która walczyła w obronie naszej "Małej Ojczyzny". W walkach na ziemi częstochowskiej poległo kilkuset żołnierzy 7DP.

Chcąc zachować od zapomnienia żołnierskie mogiły rozsiane wokół naszego miasta, przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych, VI LO im. H. Dąbrowskiego, Gimnazjum nr 8 im. Polskich Olimpijczyków oraz Stowarzyszenia "Reduta Częstochowa" we wtorek, 1 września zapalili znicze na grobach naszych bohaterów.

Podczas walk w obronie Częstochowy 7 DP ponosiła znaczne straty i właściwe co krok - od Truskolas aż do Lelowa - możemy się natknąć na ślady walk. Organizatorzy akcji Znicz Pamięci Żołnierzom 7 Dywizji Piechoty mają nadzieję, że za rok weźmie w niej udział większa liczba szkół, co pozwoli na dotarcie do zapomnianych mogił.

1 września zapalono znicze na częstochowskim cmentarzu Kule, w Garnku, Kłomnicach, Mstowie, Lelowie, Janowie, Dębowcu, Poraju, Wrzosowej, Lublińcu, Kochanowicach, Truskolasach, Wręczycy Wielkiej, Konopiskach, Św. Annie i Olsztynie.

Oprócz częstochowian w akcji wzięła również udział młodzież m.in. z Zespołu Szkół im. Św. Edyty Stein w Lublińcu wraz z Lubliniecką Drużyną Harcerską „Tropiciele Przygód”, z Zespołu Szkół we Wrzosowej, przedstawiciele OSP z Wręczycy Wielkiej, Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie, harcerze, przedstawiciele Stowarzyszenia "Reduta Częstochowa", nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Miasta Częstochowy.

Główne uroczystości, związane z 76 rocznicą wybuchu II wojny światowej, jak co roku odbyły się na Placu Pamięci Narodowej. Z ciekawą inicjatywą wyszedł Zespół Szkół Technicznych, który przy wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy tworząc historyczny szlak pieszo-rowerowy „Reduta Częstochowa 1939” umieszcza tablice informacyjne przy obiektach związanych z tym najtragiczniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości.
- Umieściliśmy już tablice na Willi Generalskiej, planujemy kolejne m.in. na budynku Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, która stanowiła koszary „Zacisze” 7 DP, na budynku Politechniki Częstochowskiej (dawnych koszarach „Zawady”), cmentarzu Kule, gdzie znajdują się żołnierskie kwatery oraz przy schronach bojowych - mówi Rafał Piotrowski, dyrektor ZST i pomysłodawca szlaku. - Chcielibyśmy już dzisiaj podziękować zarządcom obiektów za możliwość umieszczenia tablic.

RP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto