Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK świętuje 65-lecie powstania

Janusz Strzelczyk
Częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne świętuje 65 -lecie powstania. Jubileusz rozpoczął się od spotkania inauguracyjnego z udziałem władz miasta, członków zarządu oraz pracowników MPK. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia pracownikom ze stażem pracy powyżej 40 lat. Prezes MPK, Roman Bolczyk oraz prezydent Krzysztof Matyjaszczyk odsłonili również pamiątkową tablicę na terenie zajezdni

Za podstawę powstania komunikacji miejskiej w Częstochowie przyjmuje się 23 listopada 1950 roku. Wtedy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie podjęła uchwałę o powołaniu MPK. W styczniu 1951 roku minister gospodarki komunalnej wyraził zgodę na funkcjonowanie miejskiego przewoźnika w Częstochowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne powstało z przekształcenia Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, które utworzono w 1949 roku.

Historia komunikacji publicznej w Częstochowie sięga początków XX wieku. W 1908 roku po dzielnicy Raków jeździły konne omnibusy. Wtedy jednak konny zaprzęg w komunikacji powszechnej to już był przeżytek. Oto bowiem pięć lat wcześniej, w 1903 roku, przymierzano się w Częstochowie do uruchomienia elektrycznej linii tramwajowej. Jednak przedstawione władzom miasta propozycje nie przypadły im do gustu. Również w okresie międzywojennym Częstochowa nie doczekała się tramwajów. Chociaż działała Miejska Spółka Autobusowa.

Po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku pasażerów woziły autobusy dwóch prywatnych firm Komunikacji Miejskiej Zgoda i Autokomunikacja. Osiem pojazdów kursowało na 4 liniach o długości 30 km.

Prywatny biznes w tamtych czasach nie był mile widziany. Obie firmy zostały znacjonalizowane i tak powstała Państwowa Komunikacja Samochodowa, która przetrwała do 1950 roku, gdy miejskim przewoźnikiem został MZK.

Na początek Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dysponowało 16 autobusami, z tego 12 było nowych, węgierskich. W pierwszym roku działalności MPK przewiozło 8,5 mln pasażerów.

Rok 1955 był przełomowy w historii częstochowskiej komunikacji. Wtedy na miasto wyjechały pierwsze tramwaje.

Decyzja o budowie linii tramwajowej pod Jasną Góra zapadła na szczeblu centralnym w 1951 roku. Budowa trwała prawie osiem lat.

- To była ciężka budowa - wspomina Czesław Rawa, częstochowski emeryt, który budował pierwsze odcinki linii tramwajowej. - Były problemy, bo w tym czasie budowano też ulice, mosty.

Wreszcie tramwaj ruszył z napisem „Na III Zjazd PZPR Społeczeństwu Częstochowy”. Społeczeństwo Częstochowy to było już ponad 150 tys. mieszkańców. A wśród nich tysiące hutników, którzy mogli od 8 marca 1959 jeździć do pracy tramwajem.

- To było naprawdę wydarzenie - opowiada emerytowany hutnik Jerzy Opara. - Pewnie, tramwaje były przepełnione, ale były i jeździły częściej niż autobusy.

W tramwajach byli konduktorzy. Mieli mundur, torby na pieniądze i bilety. Mogli też kontrolować, czy pasażer ma bilet. Bilet można było też kupić w tramwaju. Był taki pojemnik, wrzucało się monetę i pociągało za rączkę i odrywało bilet. Bilety były po złotówce. Konduktor w najstarszych tramwajach zamykał drzwi.

Częstochowscy pracownicy MPK sporo zawdzięczają łódzkim tramwajarzom. Podczas rewolucyjnych strajków, w 1905 roku wywalczyli dodatki do pensji, premie, wysługę lat. I w Częstochowie taki regulamin pracy przyjęto.

Dopiero po 2000 roku trochę przywilejów obcięto. W 2012 roku w Częstochowie przybyła trzecia linia tramwajowa.

- I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa - zapewnia Roman Bolczyk, prezes MPK.- Chcemy wybudować kolejną linię tramwajową, na Parkitkę. Unia Europejska daje pieniądze na tramwaje, jest więc możliwość finansowania inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto