Zwyrodnialcy czyhają na dzieci

Anna Malinowska, Aldona Minorczyk-CichyZaktualizowano 
Rysował: Marek Nycz
Rysował: Marek Nycz
W więzieniu mogą spędzić 10 lat. Życie pokazuje, że często wychodzą jednak po kilku latach odsiadki. Wtedy atakują znowu. Nie odstrasza ich społeczne potępienie, czy kary wymierzane przez współwięźniów.

W więzieniu mogą spędzić 10 lat. Życie pokazuje, że często wychodzą jednak po kilku latach odsiadki. Wtedy atakują znowu. Nie odstrasza ich społeczne potępienie, czy kary wymierzane przez współwięźniów. Przestępstwa seksualne, w tym akty pedofilii mają najwyższy odsetek recydywy. Nie ma tygodnia kiedy media nie donoszą o kolejnych przypadkach gwałcenia dzieci. Wystarczy wspomnieć ostatnie głośne aresztowanie dziennikarza we Wrocławiu czy też rozpoczęcie procesu kilkunastoosobowej grupy we Francji.

W Sejmie trwają prace nad zmianami w prawie karnym. Parlamentarzyści proponują zaostrzenie kar dla pedofilów. Prócz więzienia proponuje się m.in. dożywotni zakaz pracy z dziećmi, wprowadzenie elektronicznych chipów, czy też podawanie do publicznej wiadomości wyroków pedofilów. Nie zapomniano też o leczeniu. Jeszcze w czasie odbywania kary pedofil byłby poddawany obowiązkowej terapii – z udziałem psychologa i farmakologicznej.

Szacuje się, że miesięczny koszt leków podawanych pedofilowi będzie wynosił od 200 do 600 zł. Preparaty, które działają na osłabienie popędu seksualnego można już kupić. Problem w tym, że w Polsce są tylko dwie przychodnie, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację takich leków. Czy proponowane zaostrzenia poprawią wyniki walki z pedofilią? Czy jesteśmy w stanie ponieść koszty nowelizacji? Czy dramat wykorzystywanych dzieci można przeliczyć na jakiekolwiek pieniądze?

Prawo łaskawe dla Eugeniusza
Eugeniusz K. z Rudy Śląskiej zaczął gwałcić w wieku 13 lat. Dziś pedofil ma 34 lata i kolejnych 12 spędzi w więzieniu. To najwyższy wyrok jaki dostał w swoim życiu. Wcześniej dostał np. cztery lata. Na taką karę skazał go sąd po tym jak grożąc nożem zgwałcił ośmiolatkę. Później to samo zrobił z 11–letnią dziewczynką. Usiłował też zgwałcić inne dziecko. Eugeniusz K. odsiedział tylko niecałe dwa lata kary. Wcześniejsze wyjście na wolność zawdzięcza amnestii...

Do kolejnej tragedii doszło rok później. – Myślałem o tym ciągle, ale tłumiłem to wszystko alkoholem – mówi gwałciciel. Ponownie ofiarą była dziewięciolatka. Eugeniusz K. dopuścił się też kradzieży z włamaniem i sąd wymierzył mu wówczas łączną karę czterech lat więzienia. Kolejny raz pedofil–gwałciciel nie odsiedział wyroku do końca. Tym razem wypuszczono go po trzech latach. Wiadomo, że wcześniej wychodził też na przepustki. Podczas jednej z nich Eugeniusz K. ukradł kontener butelek z piwem. Nie przeszkodziło to jednak w wydaniu mu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Zwolnienie już wkrótce cofnięto, bo po kilku miesiącach pobytu na wolności Eugeniusz K. zwabił kolejną ofiarę. Mała dziewczynka została brutalnie zgwałcona.

Jerzemu nie pomogła resocjalizacja
Podobnie wygląda historia 47 – letniego Jerzego P. z Gliwic. W grudniu ubiegłego roku pedofil wyszedł z więzienia w Strzelcach Opolskich, gdzie odbył wyrok za kilkanaście aktów lubieżnych wobec dzieci i staruszki. Wymiar sprawiedliwości uznał, że został zresocjalizowany i nie przyznał mu nawet kuratora!

Niespełna dwa miesiące po wyjściu z więcienia zwyrodnialec zgwałcił 8-latka i jego trzy lata starszego kolegę. Jerzy P. pierwszy raz zaatakował prawdopodobnie w 1996 roku. W ciągu roku popełnił kilkanaście przestępstw seksualnych. Upodobał sobie szczególnie małe dziewczynki. Zaczajał się na nie pod szkołami. Oferował czekoladowe batoniki w zamian za pomoc w przenoszeniu makulatury lub książek. Dzieci ufały mu. Zwabiał je w ustronne miejsca i wykorzystywał.

Z przestępstwa na przestępstwo był coraz bardziej brutalny. Pedofil został zatrzymany i dostał wyrok – 7 lat więzienia. Całość odsiedział. Później otrzymał od pomocy społecznej zasiłek, a od miasta... mieszkanie socjalne do remontu. „Zresocjalizowany” pedofil zaczął znowu krążyć wokół szkół i zaczepiać dzieci. Dwójkę z nich zgwałcił.

Dwie kolejne ofiary dziewczynkę i chłopczyka uratował krzyk. Ludzie przybiegli z pomocą, ale pedofil uciekł. Jerzemu P. grozi do 15 lat więzienia. Został aresztowany. Jak wyjdzie na wolność prawdopodobnie znowu zaatakuje dzieci.

Marcin – seryjny gwałciciel
Przed katowickim Sądem Rejonowym toczy się proces Marcina J. – 26-latka z Siemianowic Śląskich. Pedofil wpadł po gwałcie dwójki dzieci w katowickim Nikiszowcu. Dzieci bawiły się na podwórku. Marcin J. podszedł do nich i zaczął tłumaczyć, że szuka kolegi. Prosił o pomoc. Dzieci poszły z nieznajomym. Kiedy byli w pobliżu zarośli pedofil wyciągnął nóż i wciągnął w chaszcze 11-letnią dziewczynkę. Tam brutalnie ją zgwałcił. Dziewczynka miała rozerwaną pochwę i jelita. Zboczeniec kazał jej rówieśnikowi przyglądać się wszystkiemu. Kiedy skończył, zmusił chłopca do stosunku oralnego.

Kiedy pedofil został zatrzymany policja powiązała Marcina J. z innymi niewyjaśnionymi przypadkami gwałtów na Śląsku. Wynik dochodzenia brzmiał – zatrzymany jest seryjnym gwałcicielem dzieci.


Oni są wśród nas
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w grudniu 2004 roku aż 44 pedofilów skazanych prawomocnym wyrokiem sądu przebywało na wolności. 34 z nich ma zawieszone wykonanie kary na pół roku, bo natychmiastowe jej wykonanie oznaczałoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, lub po prostu w więzieniach nie ma dla nich miejsc. Pozostałych 8 skazanych przedstawiło sądowi dokumenty lekarskie, w tym psychiatryczne, że nie mogą siedzieć w więzieniu.

Portret pedofila
Na co dzień pedofila trudno jest odróżnić od innych osób. Nie wyróżniają się w tłumie niczym szczególnym. Nie atakuje pod wpływem impulsu. Zanim wybierze ofiarę odczuwa dyskomfort i napięcie. Kontakt z dzieckiem poprawia mu nastrój.

Większość pedofilów ma określone upodobania. Ich ofiarą padają głównie dziewczynki (70-80 proc.). Są to dzieci bardziej bezbronne niż rówieśnicy, łatwiej dające się zranić, często pochodzące z rozbitych lub niekochających się rodzin, mające zaniżoną samoocenę.

Pedofil zwykle osacza swoją ofiarę, stara się wzbudzić jej zaufanie, okazuje jej życzliwość i zrozumienie. Potem niby przypadkiem zostawia na widoku pisemka pornograficzne. Wykorzystując ją prosi o zachowanie tajemnicy. Dziecko przeważnie dotrzymuje słowa, bo boi się obrazić dobrego wujka. Może też zostać zastraszone.

Pedofile obserwują swoje ofiary także na placach zabaw, w parkach, w okolicach szkół. Zwabiają dzieci oferując im prezenty, słodycze lub pieniądze za drobną przysługę.
Pedofilię można leczyć farmakologicznie za pomocą antyandrogenów, które obniżają popęd płciowy. Nie jest to jednak metoda niezawodna. Taka zdaniem lekarzy i psychiatrów po prostu nie istnieje. Psychoterapia pedofilów przypomina tę stosowaną wobec alkoholików i seksoholików.

Jak jest w innych krajach

 • Najbardziej restrykcyjna w Europie jest obecnie Wielka Brytania. Liczba lat odsiadki pedofila wyznacza wiek jego ofiary. Jeśli dziecko jest poniżej 9. roku życia sprawcy grozi dożywocie. Na wyspach funkcjonuje tzw. „czarna lista” – rejestr osób, które zachowały się co najmniej niewłaściwie wobec dzieci. Dla skazanych pedofilów obowiązuje dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Po odbyciu kary więzienia pedofil musi poinformować policję o swoim miejscu zamieszkania i meldować jej jeśli planuje jakiekolwiek wyjazdy. Każdy z warunkowo zwolnionych nosi bransoletę z chipem. Obowiązuje go zakaz nawet zbliżania się do basenów, bo mogą tam być dzieci. Koszt elektronicznego monitorowania jednej osoby dziennie wynosi około 50 euro.
 • W Holandii obowiązkowo każdy pedofil już od początku pobytu w więzieniu jest leczony farmakologicznie.
 • W Szwajcarii na sześć miesięcy przed opuszczeniem więzienia każdy pedofil jest badany przez psychiatrów. Jeśli stwierdzą, że skazaniec może stanowić w dalszym ciągu zagrożenie dla najmłodszych, pedofil jest oddelegowany do zakładu zamkniętego.
 • We Francji rozpoczął się jeden z największych i najbardziej wstrząsających procesów w historii tamtejszego sądownictwa. 39 mężczyzn i 27 kobiet oskarżonych jest o gwałcenie i molestowanie dzieci oraz stręczycielstwo. Rozprawy prowadzone są w Angers w zachodniej Francji w specjalnie do tego celu zbudowanej sali. Dowody w tej sprawie zajmują 25 tysięcy stron akt. Wyłania się z nich cykl degeneracji ciągnący się przez pokolenia. Wielu oskarżonych pochodzi z upośledzonych, biednych środowisk. Część sama była wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie. Są wśród nich rodzice, którzy za drobne sumy, albo prezenty sprzedawali swoje dzieci. Oczekuje się, że proces potrwa cztery miesiące. Pedofilom grozi do 30 lat więzienia.
 • W czerwcu 2004 roku na dożywocie został skazany Marc Dutroux g. Belgijski sąd uznał go winnym porwań dziewczynek, ich gwałtów i morderstw. Zbrodnie pedofila wyszły na jaw latem 1996 roku. Dokonywał ich przez dwa lata. Pomagali mu w nich żona i pewien narkoman. Udowodniono, że Belg porwał sześć dziewczynek. Dwie najmłodsze z nich miały po osiem lat. Więził je miesiącami w piwnicy własnego domu i wielokrotnie gwałcił. Cztery z jego ofiar zmarły. Ich ciała spoczęły w ogrodzie w workach na śmieci. Sabina Dardenne i Laetitia Delhez ocalały. To one były głównymi świadkami oskarżenia.
 • Obserwuj swoja dziecko
  Według amerykańskiej psycholog Michelle Elliott poniższe objawy wskazują, że dziecko mogło mieć lub ma kontakty z pedofilem:

 • dziecko poniżej 5. roku życia: bawi się w seks z innymi dziećmi, zbyt dużo o tym wie, zachowuje się prowokacyjnie wobec dorosłych, rysuje narządy płciowe, histerycznie płacze w czasie zmiany pieluszki i ubrania, bardzo boi się określonej osoby, źle je, źle śpi i moczy się.
 • dziecko między 5 a 12. rokiem życia: cierpi na anoreksję lub bulimię, obsesyjnie mówi i myśli o seksie, próbuje wykorzystać seksualnie inne dzieci, rysuje akty seksualne, powtarza nieprzyzwoite słowa i zwroty, które mogło usłyszeć w czasie wykorzystania; ma pieniądze spoza domu, nie chce się rozbierać na lekcjach gimnastyki; mówi, że jest zepsute, złe, nieprzyzwoite; zaczyna kłamać, kraść, w widoczny sposób chcąc, by je przyłapano, ssie kciuk i ma przerażające sny.
 • dziecko powyżej 12. roku życia: ma zaburzenia jedzenia, stale boli je żołądek i głowa, jest kusicielskie wobec innych, nienawidzi siebie; zdarza się mu utrata pamięci, izoluje się, jest strachliwe i wycofane, jest stale depresyjne i w nastrojach samobójczych; szuka narkotyków i alkoholu, ucieka z domu, ma napady złości i irytacji.

  Katarzyna Piekarska, posłanka SLD
  Oprócz kary pozbawienia wolności proponujemy stosowanie dożywotniego zakazu na kontakty z dziećmi – zawodowe czy też w innej działalności. W ogóle każda osoba, która chciałaby pracować z nieletnimi byłaby wcześniej sprawdzana czy nie ma na swoim koncie przestępstw o podłożu seksualnym. W zależności od uznania sądu wyroki wydawane na pedofilów podawane byłyby do publicznej wiadomości. Chcemy też monitorować recydywistów, osoby, które wychodzą na warunkowe zwolnienie dzięki wykorzystania satelitarnego systemu GPS. Za pomocą chipów umieszczonych w bransolecie czy w zegarku miejsce pobytu pedofila byłoby kontrolowane. Dzięki temu moglibyśmy wiedzieć jak zachowuje się taki człowiek na wolności – czy nie zbliża się do szkół, placów zabaw i innych skupisk dzieci.
 • polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

  Wideo

  Materiał oryginalny: Zwyrodnialcy czyhają na dzieci - Wisła Nasze Miasto

  Komentarze

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie

  Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

  To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

  Dziękujemy za Twoje wsparcie!

  Jasne, chcę odblokować
  Przycisk nie działa ?
  1.
  W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
  krok 1
  2.
  Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
  krok 2
  3.
  Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
  krok 3