Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmieniały się Bobolice. Zamek w latach 50. XX wieku był ruderą, teraz jest ozdobą Jury. Zobacz ZDJĘCIA

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach
Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach Zbigniew Zębik
HISTORIA. Zamek w Bobolicach to dzisiaj jedna z wizytówek Jury i województwa śląskiego. Zamek dzięki wysiłkowi rodziny Lasockich został odbudowany, ale nie zawsze tak było. W latach 50. XX wieku była to rudera. - On wyglądał gorzej niż obecnie zamek w Olsztynie - mówi nam Zbigniew Zębik. Dzięki jego uprzejmości

Pan Zbigniew Zębik pochodzi z Częstochowy. Jest wielkim miłośnikiem turystyki, a jego piesze i rowerowe wyprawy od wielu lat owocują niezwykłymi zdjęciami Jury. Dzięki jego uprzejmości prezentujemy cześć jego zbiorów. Na prezentowanych w tym artykule zdjęciach możemy zobaczyć, jak zmieniał się Zamek w Bobolicach na przestrzeni dekad. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 1958 roku.

- Zamek w Bobolicach w latach 50. XX wieku to nie były ruiny zamku tak, jak teraz w Olsztynie. Zachowane tylko części ścian - mówi pan Zbigniew, który Zamek w Bobolicach odwiedza regularnie. Dzięki wyprawom rowerowym bywa tam praktycznie co roku. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak zmienił się Zamek w Bobolicach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zamek Bobolice powstał w połowie XIV wieku
Jak informują na stronie właściciel Zamku, Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce takich rodów jak m.in.: Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.

Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się "potop szwedzki", od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską.

Dziś, po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Wraz z nim, tak jak przed wiekami rozwija się cała okolica. W Bobolicach powstał hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

Zamek w Bobolicach z powodu rządowych obostrzeń do 9 kwietnia 2021 roku pozostaje zamknięty.

Zamek w Bobolicach na archiwalnych zdjęciach

Zobacz, jak zmieniały się Bobolice. Zamek w latach 50. XX wi...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto