Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wyglądała Częstochowa w czasie wojny! To już 76. rocznica zakończenia II w.ś. w Europie. Oto archiwalne ZDJĘCIA Częstochowy

RED
Archiwalne fotografie Częstochowy z okresu wojennego.
Archiwalne fotografie Częstochowy z okresu wojennego.
HISTORIA. Minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. 8 maja 1945 roku nastąpiła formalna kapitulacja III Rzeszy i koniec działań wojennych na Starym Kontynencie. Jak wyglądała wtedy Częstochowa? Przygotowaliśmy dla Was archiwalne fotografie naszego miasta z tamtego okresu. Zobaczcie jak wyglądała Częstochowa w czasie drugiej wojny światowej.

Archiwalne zdjęcia Częstochowy

Z okazji 76. rocznicy zakończenia działań wojennych w Europie przygotowaliśmy dla Was archiwalne zdjęcia Częstochowy z tamtego okresu. Jak wyglądało wtedy nasze miasto? Zobacz te niezwykłe fotografie w naszej galerii.

Czołgi na ulicach, w tle Jasna Góra

Rocznica wyzwolenia Częstochowy obchodzona jest 16 stycznia. To tego dnia w 1945 roku, wieczorem, Armia Czerwona dostała rozkaz wkroczenia do miasta. Dowódca 1 Frontu Ukraińskiego, marszałek Iwan Koniew, wydał rozkaz dowódcy 5 Gwardyjskiej Armii wydzielenie oddziału składającego się z czołgów, dział pancernych, artylerii i piechoty do wyzwolenia Częstochowy.

Wojska radzieckie dotarły do miasta w południe, 17 stycznia, ale już o 7. rano czasu moskiewskiego, dowódca 54 Brygady Pancernej, Iwan Czugunkow, zgłosił meldunek o całkowitym wyparciu sił niemieckich z miasta.

W tej historii zapisał się major Chochriakow, którego batalion czołgów przeprowadził brawurowy rajd, czym kompletnie zaskoczył niemiecką obronę. Do kontaktu z silnym punktem oporu doszło przy skrzyżowaniu z Wałami Dwernickiego, gdzie radzieckie czołgi natknęły się na kolumnę ciężarówek, al. Wolności, gdzie stał czołg Tygrys, i pl. Pierackiego (dzisiaj pl. Biegańskiego), gdzie był punkt ogniowy.

Na Stradomiu, w okolicach dworca kolejowego doszło do starcia grupy radzieckiej z załogą pociągu wiozącego czołgi dla niemieckiej 4 Armii Pancernej. Ciężkie walki toczyły się też w okolicach Jasnej Góry i ul. św. Barbary, na której znajdowała się barykada.
Czołg Chochriakowa był pomnikiem w dzielnicy Tysiąclecie w latach 1975-1991.

Na częstochowskim cmentarzu Kule jest 88 mogił zbiorowych oraz 222 mogiły indywidualne żołnierzy radzieckich.

Jak wyglądała Częstochowa w czasie wojny?

Fotografie z lat 1939-1945 zebrał Krzysztof Kasprzak, filmowiec z Częstochowy, który od lat dokumentuje historię miasta. Tym razem razem ze Zbisławem Janikowskim i Robertem Nawrotem stworzył film o okresie wojennym w Częstochowie. Także te zdjęcia, udostępnione przez KAS Film, możecie zobaczyć w naszej galerii.

Archiwalne fotografie Częstochowy z okresu wojennego.

Zobacz, jak wyglądała Częstochowa w czasie wojny! To już 76....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto